+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kaç çeşit termometre vardır ve özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kaç çeşit termometre vardır ve özellikleri nelerdir
  kaç çeşit termometre vardır ve özellikleri nelerdir? özelikler kaça ayrılır? Termometreler neden kullanılır termometrelerin özellikleri nelerdir bana termometre konusunda bilgi verirseniz sevinirim 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Kaç çeşit termometre vardır ve özellikleri nelerdir hakkında bilgi
  kaç çeşit termometre vardır.jpg

  Gazlı termometreler: Gazın sıcaklık karşısında genleşmesi prensibine dayanarak yapılan termometrelerdir. Çok hassas ölçümler yapılır ve çok kullanışlı değillerdir.

  2. Metal termometreler (Katı Termometreler): Metaller ısındıklarında boyları uzarlar. Soğutulduklarında ise boyları kısalır. Bu prensipten yararlanılarak bu termometreler yapılmışlardır. Sanayide, çok yüksek sıcaklık gerektiren yerlerde, fırınlarda, elektrik ocaklarında, su ısıtma kazanlarında, arabalarda hararet göstergesi olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır.

  3. Sıvılı termometreler: Sıvıların genleşme prensibinden yola çıkılarak yapılmıştır. Şeffaf, cam bir muhafaza içindedirler. 3’e ayrılır:

  - Alkollü termometre: Alkolün donma noktası -114° C, kaynama noktası ise 78 °C'dir. Alkolün bu özelliğinden faydalanarak soğuk bölgelerde hava ölçüm termometreleri olarak kullanılmıştır.

  - Cıvalı termometre: Civanın donma noktası -39° C, kaynama noktası ise 358 °C'dir. Bu özelliğinden faydalanarak sıcak bölgelerde termometre olarak kullanılmaktadır.

  - Hasta termometre: Vücut sıcaklığını ölçen termometrelerdir. 30 °C ile 45 °C arasında bölmelendirilmişlerdir. Vücut sıcaklığı 32 °C - 37 °C arası olduğundan 40 °C’nin üzeri de tehlike sınırı olduğu için bölünen sayıları aza indirilmiştir. İçerisindeki cıva ısıtıldığında rahat bir şekilde yükselirken, soğuduğu zaman inme özelliğine sahip değildir. Sallama ve çırpma yöntemi ile cıva ilk bulunduğu konuma getirilir
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kullanılan pek çok termometre çeşitleri bulunmaktadır. Termometreler metal, sıvı, Alkollü, cıvalı, gazlı termometre olarak ayrılmaktadırlar. Termometreler ısı ölçmek için kullanılmaktadır. Hasta termometreleri insan vücudunun ısısını ölçmek için kullanılmaktadır. Isı ölçmeye yarayanlar ise hava ısısını ölçmede kullanılır.
+ Yorum Gönder


termometre kaça ayrılır