+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda mustafa kemal atatürk çanakkaledeki başarıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  mustafa kemal atatürk çanakkaledeki başarıları
  Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale deki başarıları nelerdir? kısaca anlatabilir misin? Çanakkale zaferi ile ilgili Atatürk ne gibi sözler söylemiştir bana bu konuda acil bilgi gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Mustafa kemal atatürk çanakkaledeki başarıları hakkında bilgi


  18 Mart 1915’te boğazı zorlayarak geçmeye çalışan düşman donanması ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlar ile Türk topçusunun ateşi sonunda İngiliz ve Fransız donanmasının yedi gemisi batırıldı.

  mustafa-kemal-atat-rk-anakkaledeki.jpg

  İtilaf Devletleri, Çanakkale’nin denizden geçilemeyeceğini anlayınca, kara harekatına yönelerek Gelibolu üzerinden boğazlara hakim olmak istediler. Bu amaçla 25 Nisan 1915’te General Sir İan Hamilton komutasında Gelibolu Yarımadası’nın güney sahillerinden Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar’a asker çıkardılar.

  Türk askerlerinin çetin bir şekilde yapmış olduğu savunma, düşman kuvvetlerine ilerleme imkanı vermedi. Conkbayırı’nda düşman askerlerinin ilerlemesini süngü savaşıyla kazanan 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, Arıburnu’nda askeri birliklere şu emri verdi: “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.” Bu emirle Türk askerine azim, sebat ve cesaret veren Mustafa Kemal, Arıburnu’nda zafer kazandı. Daha sonra İtilaf Devletleri; Anafartalar’da, Conkbayırı’nda ve Kireçtepe’de Türk askeri karşısında başarısızlığa uğradı.

  Mustafa Kemal, cephede göstermiş olduğu başarıdan dolayı Albaylığa yükseltildi. Daha sonra kendisine 16. Kolordu Komutanlığı görevi verilerek Edirne’ye tayin edildi. Edirne halkı ise Çanakkale’de başarılarını duydukları Mustafa Kemal’i büyük gösterilerle karşıladı.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Mustafa Kemal Atatürk 18 Mart 1915 yılında boğazı geçmek isteyen düşman donanmasına ağır kayıplar verdirmiştir. Türk topçuları ingiliz ve fransız donanmasının yedi gemisini batırmıştır. İtilaf devletleri denizden geçemeyince Gelibolu üzerinden işgal etmeye çalışmış ve başarısız olmuşlardır.
+ Yorum Gönder