+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ince bağırsağın görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ince bağırsağın görevleri nelerdir
  ince bağırsağın görevleri nelerdir kısaca ince bağırsağın görevlerini anlatmanızı istiyorum. İnce bağırsakların nasıl görevleri vardır bana ince bağırsak konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  ince bağırsağın görevleri nelerdir

  ince bağırsağın görevleri hakkında bilgi

  Yağların kimyasal sindirimi burada başlar. İnce bağırsağa gelen pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır.Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesi olayına emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür.
  İnce Bağırsak7- 8 m. Uzunluğunda, 2–3 cm genişliğinde olup, mide kapısından sonra gelen kısımdır. Yapısı mide gibi üç katlıdır: En dışta periton ( zar), ortada kaslar, en içte bağırsak epiteli bulunur.
  İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Bu mikroskopik kıvrımlara mikrovilli denir.

  İnce bağırsağın ana görevleri besinlerin sindirim ve emilimi, su ve tuz emilimi ve elektrolit ve su sekresyonudur. İncebağırsağın fonksiyonel birimi villus ve kript ünitesidir. İncebağırsak motilitesi karıştırıcı ve ilerletici hareketlerden oluşur. Emilimin olmadığı dönemde meydana gelen motor kompleksler ince bağırsak içeriğinin kolona doğru ilerletilmesini sağlar. Nörojenik ve myojenik nedenlerle meydana gelen ince bağırsak motilite bozuklukları kronik intestinal pseudoobstüksyon tablosuna neden olabilir

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İnce bağırsaklar yağların kimyasal olarak çözülmesini ve sindirilmesini sağlamaktadır. Besinler ince bağırsakta en küçük parçalara bölünürler. İnce bağırsak sindirimin en uzun bölümüdür. İnce bağırsaklar yedi sekiz metre uzunluğunda ve iki üç santim genişliğindedir.
+ Yorum Gönder