+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sütçü imam ve nene hatun hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sütçü imam ve nene hatun hakkında kısa bilgi
  Sütçü imam ve nene hatun hakkında kısa bilgi verebilir misiniz sütçü imam kimdir nerede yaşamıştır nene hatun kimdir nerede yaşamış ve hangi neden ile ünlenmişlerdir. bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sütçü imam ve nene hatun hakkında kısa bilgi

  Sütçü imam ve nene hatun hakkında bilgi

  Sütçü İmam

  Sütçü İmam, (asıl adı Ali, süt satarak geçimini sağladığı için SÜTÇÜ lakabı verilmiştir) (d. 1871, Kahramanmaraş – ö. 25 Kasım 1922). Uzunoluk semtinde süt satarak geçimini sağlayan, hem de fahri olarak bugünkü Çınarlı ( eski Bektutiye) Camiinde imamlık yapan İstiklal Savaşı kahramanı..

  Nene Hatun (1857 - 1955)

  Erzurum'da doğdu. 98 yıl Erzurum'da yaşadıktan sonra yine Erzurum'da, zatürre hastalığından hayata vedâ etti. Ölümünden üç ay önce Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilmişti.

  Tarihimizde 93 Harbi olarak anılan 1877 - 1878 Osmanlı - Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalıştı. Adını bu şekilde tarihe yazdırdı. Mücâdeleye, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılmıştı. O sıralarda 20 yaşlarında genç bir gelindi.

  Savaştan sonra da Nene Hâtun, destan kahramanlarına yaraşır bir asâletle yaşadı. Kendisini ziyâret eden NATO'da görevli Amerika'lı subayın bir sorusuna: "O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim." cevabını vermişti.

  Hasan Tahsin, asıl adı Recep oğlu Osman Nevres'dir. ( 1888 Selanik, 15 Mayıs 1919 İzmir).

  İlk önce Mustafa Kemal'in de okuduğu Şemsi Efendi Okuluna gitti sonra Selanik Feyziye Mektebi'ni bitirdi. Ardından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi'nde siyasal bilimler öğrenimi gördü. İttihat Terakki Fırkası'na girdi ve Teşkilat-ı Mahsusa'da görev aldı. İstanbul'a döndükten sonra, Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştıran İngiliz istihbarat teşkilatı adına çalışan Buxton kardeşlerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirildi. Buxton kardeşlere Bükreş'te bir tünelde suikast düzenleyen Hasan Tahsin 10 yıla mahkum edildi, 1916'da Romanya'dan kaçmayı başardı, adını Hasan Tahsin olarak değiştirip 1918'de İzmir'e yerleşerek Osmanlı Sulh ve Selamet Cemiyeti'nin sözcülüğünü yapan Hukuk-ı Beşer gazetesini yayımlamaya başladı.

  15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkan Yunan Efzun Alayı askerlerine tek başına ilk kurşunu sıkarak (elbombası atarak) Türk direnişini başlatan sembol isim oldu. İlk kurşunu alayın sancaktarı teğmene sıkarak öldüren Hasan Tahsin ardından kurşunu bitene kadar devam etti. Panikleyen Efzun Alayı toplu bir saldırı olduğunu zannederek ilk başta dağıldıysa da, ardından ağır silahlar ve savaş gemisinden karşı ateş açtı. Açılan karşı ateşle Hasan Tahsin 31 yaşındayken yaşamını yitirdi.RUHU ŞAD OLSUN.
 3. Ziyaretçi
  ödevimden iyi not aldım çoooook iyi süperrrrr <3
 4. Ziyaretçi
  güzeldi nene hatunla sütcü imam

 5. Ziyaretçi
  ooo çok güzel adım perihan 6 e ye dev damga olacak

 6. Ziyaretçi
  bilgiler co guzelddii hoca 100 uzerinden 95 werdi amaa olsunn yinedeeeeeeeeee cok cok cok cok yaralandım .D .d .d

 7. Ziyaretçi
  süper hca 100 üzerinden 100 verdi

 8. Ziyaretçi
  Çok Güzel 100 Aldım

 9. Ziyaretçi
  çok güzel bir site . bayıldım. ödevimde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

 10. Ziyaretçi
  Türkçe dersim için yazıyorum. İnşallah yararı olur diye düşünüyorum.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


sütçü imam ve nene hatun hakkında kısa bilgi,  sütçü imam ve nene hatun ile ilgili bilgi,  nene hatun ve sütçü imam hakkında bilgi,  sütçü imam ve nene hatun,  nene hatunun hayatı,  sütçü imam ve nene hatun hakkında bilgi