+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sütçü imam hakkında çok kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sütçü imam hakkında çok kısa bilgi








  Sütçü imam hakkında çok kısa bilgi verirseniz memnun olurum. Sütçü imam kimdir ne iş yapmıştır adı neden sütçü imamdır bana bu konuda çok acil bilgi gerekmektedir aban bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.







 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye





  Sütçü imam hakkında çok kısa bilgi

  Sütçü imam hakkında bilgi

  Sütçü İmam düşman işgali altında bulunan Maraş’ta, Türk namusunu koruyan ve ilk kurşunu atan kahraman. 1871 yılında Maraş’ın Fevzi Paşa Mahallesinde dünyaya geldi. Babası Kireççi Ömer, annesi Emine Hanımdır. Asıl adı İmam’dır. Maraş’ta Hacı İmam lakabıyla tanınırdı. Adının yanında mesleği de imamlıktı. Beş vakit namaz haricindeki vakitlerini süt sattığı dükkanında geçiren Sütçü İmam; “İslamiyet, maişet için çalışmayı da bir nevi ibadet kabul eder ve Allah boş duranları sevmez” sözlerini yerine getirmeye çalışırdı. Osmanlılar zamanında, her mesleğin bir üniforması olduğu için, üniforma mahiyetindeki imamet sarığı devamlı başında dururdu.

  Maraş’ın Fransızlar tarafından işgali sırasında, bütün şehre bir hüzün çökmüştü. 30 Ekim 1919 Cuma günü sabah saatlerinde, hamamdan çıkan iki Türk hanımına saldıran Fransız askerlerini dükkanından gören Sütçü İmam, dayanamayarak tabancası ile onları öldürdü. Böylece, Maraş’ın kurtuluş destanı başladı. Sütçü İmam’ın attığı kurşunlar, bir kurtuluş destanının öncüsü oldu. Olaydan sonra, Ahırdağı’na çıkan Sütçü İmam, Fransızların 12 Şubat 1920 sabahı Maraş’ı terk etmesiyle şehre döndü.

  Günümüzde, Maraş’ın Uzunduk Çarşısında bir abide üzerinde şu yazılar vardır: “31 Ekim 1919” da Sütçü İmam, Türk namusunu burada silahıyla korudu.”

  Maraş Harbinden gazi olarak çıkan Sütçü İmam’a, Maraş Belediyesince kaledeki topun idaresi verilmişti. Sütçü İmam, 1922 Kasımında bu vazifeyi yaparken barutun ateş almasıyla yandı. Derhal tedavi altına alındıysa da iki gün sonra 25 Kasım 1922’de vefat etti.




 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Sütçü İmam maraşta yaşamış ve imamlık yapmıştır asıl adı Alidir. Sütçü imam aynı zamanda sürt sattığı için kendisine sütçü imam denilmiştir. Fransız işgali altında olan maraşta Fransız askerlerinin maraşlı kadınları rahatsız etmesini kabul etmemiş ve ayaklanma başlatmıştır. Sütçü imam fransızlara karşı başarı sağlamış ve devlet tarafından ödüllendirilmiştir.




+ Yorum Gönder


sütçü imam hakkında kısa bilgi