+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İstanbul çırağan sarayı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstanbul çırağan sarayı hakkında bilgi
  İstanbul çırağan sarayı hakkında kısaca bilgi verirseniz memnun olurum. İstanbul çırağan sarayı nerede yapılmıştır. Çırağan sarayı hangi yapı malzemesinden inşa edilmiştir. İstanbul çırağan sarayı konusunda bana acil bilgi gerekiyor bana acil bilgi verirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İstanbul çırağan sarayı hakkında bilgi

  İstanbul çırağan sarayı

  Haliç ve Boğaziçi’nin en güzel yerleri sultanlar ve önemli kişilere saray ve köşkleri için tahsis edilmişti. Zaman içinde bunların bir çoğu yok olmuştur. Büyük bir saray olan Çırağan’da 1910 yılında yanmıştı. Önceki bir ahşap sarayın yerinde 1871 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Saray Mimarı Serkis Balyan’a yaptırılmıştı. 4 yılda 4 milyon altına mal olan yapının ara bölme ve tavanı ahşap, duvarlarda mermer kaplıydı. Taş işçiliğinin üstün örnekleri sütunları zengin döşenmiş, mekanlar tamamlardı. Odalar nadide halılarla, mobilyalar altın yaldızlar ve sedef kalem işleri ile süslüydü. Boğaziçi’nin diğer sarayları gibi Çırağan’da bir çok önemli toplantıya mekan olmuştu. Renkli mermerle süslenmiş cepheleri, abidevi kapıları vardı ve arka sırtlardaki Yıldız Sarayına bir köprü ile bağlanmıştı. Cadde tarafı yüksek duvarlar ile çevriliydi. Yıllar boyu harabe halinde duran kalıntı büyük tamirler sonunda yeniden ihya olmuş, yanına ilave edilen eklentiler ile 5 yıldızlı, güzel bir sahil oteline dönüştürülmüştür.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çırağan sarayı haliç ile boğaziçinin en güzel yerin de bulunan tarihi bir yapıdır. Çırağan sarayı zamanında sultanlar için yapılmıştır. Çırağan sarayı 1910 yılında yanmış daha sonra yeniden inşa edilmiştir. Çırağan sarayı 1871 yılında 4 milyon altına yaptırılmıştır. Son zamanlarda yapılan eklentiler ile bina beş yıldızlı otele çevrilmiştir.
+ Yorum Gönder