+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ihlamur ağacı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ihlamur ağacı hakkında bilgi
  Ihlamur ağacı hakkında bilgi verebilir misin. Ihlamur ağaçları nasıl ağaçlardır ıhlamur çayı ağacın neresinden elde edilir bana ıhlamur ağaçları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ihlamur ağacı hakkında bilgi

  Ihlamur ağacı

  Boyları 20-30 m'ye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay gibi içilir.  Yetiştiği Yerler

  Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Marmara, Ege, sahil şeridinde ve Antalya çevresinde yetişir.

  Yapısı

  Çok sayıda değişik türü vardır. Yaz ıhlamuru, kış ıhlamuru, gümüş olan ve Kafkasya ıhlamuru yaygın olanlarıdır. Olgun odunlu ağaçlar grubundandır. Dış odunu geniştir. Dağınık gözeneklidir. Yıl halkaları bütün kesitlerde belirsiz görüntüsü verir. Öz ışınları da öyledir. Gözenekleri küçüktür. Genellikle çıplak gözle görünmez. İç odun ili dış odunun rengi birbirine benzer.

  Rengi

  Yetiştiği yere göre değişik renk olur. Bazı türleri sarımsı, bazıları pembedir.

  Özellikleri

  Çok yumuşak bir ağaçtır. Eş yapılıdır. Dokusu ve görünüşü düzgündür. Sıkı ve ince yapılıdır. Esnektir. Kururken çok çeker. Açık havada ve değişen hava şartlarında kısa zamanda bozulur. Fiziki etkilere dayanımı azdır. Çok kolay işlenir. Çivi ve vida ile zayıf, tutkalla iyi bağlantı kurar. Zor verniklenir.

  Ağırlığı

  Hava kurusu ağırlığı 0.40 gr/cm3 (Özgül ağırlığı) tür.

  Kullanılışı

  Kontraplaklarda kaplama olarak, kontraplaklarda, kirpit üretiminde ayakkabı kalıplarında, Duralit üretiminde, modelcilikte ve oymacılık sanatlarında kullanılır.
  En çok kalas halinde satılır. Genelde standart dışı ölçüleridir. Ölçülendirilmesi daha çok tomruk boyutlarına göre ayarlanır.  Tarihçe

  Ortadaki Avrupa'da eskiden birçok köyde ıhlamur vardı. Merkezde bulunur buluşma noktası olarak kullanılırdı. Ayrıca burada haber alış verişinde bulunulur, gelinler kendilerini gösterirlerdi. Mayıs başında dans festivalleri bu ağacın altında düzenlenirdi. Bunlarla beraber köy mahkemeleri genelde yine burada kurulurdu. Bu yüzden ıhlamur, mahkeme ağacı ya da mahkeme ıhlamuru olarakta bilinir. Germen ve Slav halklarında ıhlamur kutsal bir ağaçtır.


  Kullanımı [değiştir]Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta kıymetli olan beyaz ve hafif bir odun verir. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Çiçek durumları tıbbi olarak kullanılır. Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır.

  Türkiye'de doğal olarak 3 tür bulunur.

  Tilia platyphyllos - Büyük yapraklı ıhlamur
  Tilia rubra - Kafkas ıhlamuru
  Tilia tomentosa - Gümüşi ıhlamur
  Diğer türler;

  Tilia americana - Amerikan ıhlamuru
  Tilia amurensis - Amur ıhlamuru
  Tilia begoniifolia
  Tilia caroliniana - Carolina Ihlamuru
  Tilia chinensis - Çin ıhlamuru
  Tilia chingiana
  Tilia cordata - Küçük yapraklı ıhlamur
  Tilia dasystyla
  Tilia henryana - Henry ıhlamuru
  Tilia heterophylla - Ak ıhlamur
  Tilia insularis
  Tilia intonsa
  Tilia japonica - Japon ıhlamuru
  Tilia kiusiana
  Tilia mandshurica - Mançurya ıhlamuru
  Tilia maximowicziana
  Tilia mexicana - Meksika ıhlamuru
  Tilia miqueliana
  Tilia mongolica - Moğolistan ıhlamuru
  Tilia nobilis
  Tilia occidentalis - Batı ıhlamuru
  Tilia oliveri - Oliver ıhlamuru
  Tilia paucicostata
  Tilia x petiolaris - Ağlayan ak ıhlamur
  Tilia tuan
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ihlamur ağaçları 20 /30 metreye kadar uzayan bilen ağaçlardır. Ihlamur ağaçları genellikle çok geç çiçek açarlar ıhlamur ağaçlarının yaprakları ve çiçekleri temmuz ayında kurutularak bitki çayı olarak tüketilmektedir. Ihlamur ağaçlarının kokusu hoş olduğu için özellikle hoş koku yaysınlar diye yetiştirilmektedirler ve ülkemizin pek çok yerinde yetişmektedirler.
+ Yorum Gönder


ıhlamur ağacı bakımı