+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İsmail habip sevük fikri ve edebi kişiliği hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İsmail habip sevük fikri ve edebi kişiliği hakkında bilgi
  Ödevim için bana acilen İsmail habip sevük fikri ve edebi kişiliği hakkında bilgi vermenizi istiyorum. bunun dışında bana İsmail habip sevükün hayatı hakkında da bilgi verebilir misiniz. ama lütfen kısa kısa olsun . teşekkür ederim şimdiden. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İsmail habip sevük fikri ve edebi kişiliği hakkında bilgi

  Edebi Kişiliği

  Balıkesirde İzmir'e Doğru gazetesinde yazdı.Açıksöz gazetesi başyazarıydı. 1928'de önce Maarif, yeni harflerin kabulünden sonra Memleket dergisini çıkardı. 1934-1954 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde yazdı.ilk kez liseler için ders kitabı olarak hazırladığı "Türk Teceddüd edebiyatı tarihi,1925" kitabı ile geniş ilgi gören Sevük ;yazar ve şairlerin kişiliklerini ,eserlerini yer yer coşkun ve duygulu bir dille değerlendirdiği bu eseriyle çağının gençlerinde köklü bir edebiyat sevgisi uyandırdı .Tezatların şaşırtıcı havasından , ilginç kıyaslamalardan, orijinal buluşlardan, geniş tarih kültüründen beslenen anlatımı ile gezi türününde ilk güzel örneklerini verdi."Tuna'dan Batı'ya ,1935" ve "Yurttan yazılar,1943" . Onun bir büyük çalışmasıda , batı kültür ve sanatını oluşturan şair ve yazarların yaşamlarını ve sanatlarını ,Türk edebiyatı ile kıyaslayarak anlattığı "Avrupa Edebiyatı ve Biz"adlı iki büyük ciltlik eseri oldu.Atatürk'le ilgili anılarını "O Zamanlar,1936" Atatürk'ün kişiliğini ve devrimlerini değerlendiren yazılarını da "Atatürk için ,1939" adlı eserinde topladı.Bilgi ile sanatı ustaca kaynaştıran bir yazar olarak ün yaptı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İsmail habip sevük bilindiği gibi genel olarak yazar kimliği ile tanınmaktadır ancak İsmail habip sevük yazar olmanın dışında bir siyasetçi bir gazetecidir aynı zaman da . ayrıca İsmail habip sevük kurutluşsavaşında çıkan pek çok gazete de milli mücadeleyi dektekleyici nitelik de yazılar yazmıştır.
+ Yorum Gönder


ismail habib sevük edebi kişiliği,  ismail habip sevük edebi kişiliği,  ismail habib sevük fikri ve edebi yönü,  ismail Habip sevük edebi kişiliği ve eserleri,  ismail habib sevük edebi kişiliği eserleri