+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mescidi nebinin sosyal işlevi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mescidi nebinin sosyal işlevi hakkında bilgi
  Mescidi nebinin sosyal işlevi hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mescidi nebinin sosyal işlevi hakkında bilgi


  Mescidi nebinin sosyal işlevi hakkında bilgi

  Mescid-i Nebevi, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'dan sonra, yeryüzündeki mescitlerin en faziletlisidir. Bu konuda Resulullah (s.a.s)'den bir çok hadis varit olmuştur.

  Mescid-i Nebî'de, bir bölüm vardı ki, Resulullah (s.a.s) burayı Cennet bahçelerinden bir bahçe olarak nitelemiştir. Ayrıca minberini de aynı şekilde vasıflandırmıştır.
  Mescid-i Nebevî (Arapça: المسجد النبوي) Hicret'ten sonra Medine'de Hz.[Muhammed bin Abdullah] (S.A.V.) ve ashabı tarafından inşa edilen mescid. Nebevî peygambere ait demektir. Dolayısıyla tamlamanın anlamı Peygamber Mescididir. Peygamberin kabrini ihtiva eder. Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra Müslümanlara göre ikinci en kutsal mescittir.

  Mescid-i Nebevî ya da Mescidi Nebi ilk inşasında basit yapılıydı. Hurma kütüklerinden sütunları, hurma dallarından çatısı, taşlartan duvaları vardı. Hemen bitişiğindeki ev kısmı da (bugün kabirdir) kerpiçtendi. Minberi, mihrabı yoktu. Hz. Peygamber (S.A.V.) Cuma hutbelerini minber olmadığından bir ağaç kütüğünün üstünden okurdu. Bir bölümü Suffe denilen fakirler ve öğrencilere ayrılmıştı.

  654 yılındaki deprem ve yangında bu mescid yanmıştır. Emeviler, Abbasiler, Memlükler ve Osmanlılar dönemlerinde yeniden yapılmıştır. Bugün içinde Hz.Muhammed(S.A.V) kabrinin bulunduğu mesciddir. Ebu bekir (R.A.) ve Ömer (R.A.)'in kabri de buradadır
 3. Asel
  Bayan Üye
  Mescidi nebinin sosyal işlevi hakkında bilgi

  Mescidi nebinin sosyal işlevi

  Mescit, Müslümanların günde beş vakit buluştukları ve birlikte ibadet ettikleri yerdi Müslümanlarla ilgili önemli kararlar burada alınır, insanların şikayetleri burada dinlenir ve çözüme kavuşturulurdu Dışarıdan gelen elçiler de burada kabul edilirdi Buradan ihtiyaç sahiplerine yardım yapılır, eğitim faaliyetleri de burada yürütülürdü Daha sonraları, Müslümanların sayısı çoğaldıkça mescit, bütün bu çalışmalar için yetersiz kalmış, her bir iş için ayrı ayrı binalar kurulmuştur
 4. Ziyaretçi
  güzel bit site buna yazan kişi ye ewy diyorum sayende ödevimizi yaptık

 5. Ziyaretçi
  çok güzel bilgiler var.

 6. Ziyaretçi
  saolun çok yardımcı oldunuz

 7. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim sayanizde ödevimi yaptım

 8. Ziyaretçi
  bence daha açıklaycı olmalı yarın sınavım var ve yeterli değilsiniz :/
  -eğitim öğretim yeri
  -evsizlerin barınma yerleri
  -ordu karargahı
  -ibadethane
  -insanların sevincini,üzüntüsünü paylaştıkları yer
  -yabancı kişilerin dinlenme yeri olarak kullandığı yer
  gibi yazabilirdiniz bu daha açıklayıcı olurdu ama ilk baştaki açıklamalarınız çok hoştu ama dediğim gibi işlevleri iç açıklayıcı değildi.

 9. Ziyaretçi
  bence çok az ve gereksiz bilgi var bence daha fazla şeyler koysanız daha iyi olur aradığımızı buuruz

 10. Ziyaretçi
  Aselin yazdığı gibi olmalı

+ Yorum Gönder


mescidi nebevinin sosyal işlevleri,  mescidi nebinin sosyal işlevleri,  mescidi nebinin işlevleri,  mescidi nebi sosyal işlevleri,  mescidi nebinin sosyal işlevleri nelerdir,  peygamber mescidinin sosyal işlevi