+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Konya mevlana müzesi hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Konya mevlana müzesi hakkında kısa bilgi
  Konya mevlana müzesi hakkında kısa bilgi verebilirseniz memnun olurum Umarım bana yardımcı olursunuz 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Konya mevlana müzesi hakkında kısa bilgi

  Konya mevlana müzesi hakkında bilgi


  Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlâna'nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır.

  (Yeşil Kubbe) denilen Mevlana'nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapı faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe'ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

  Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.

  Bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müzedir. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi.)

  Mevlana hakkında menkıbelerin anlatıldığı Ahmed Eflaki'nin kitabı "Arifler'in Menkıbeleri"nde[1] Mevlana'nın babası için türbe yaptırmak isteyen devrin sultanına "gök kubbeden daha görkemlisini yapamayacağınıza göre zahmet etmeyin" dediği rivayeti yer alır. Türbe, Mevlana'nın ölümünden sonra inşa edilmiştir.
 3. Ziyaretçi
  allah razı olsun bni dertten kurtardınız
 4. Ziyaretçi
  teşekürler ödevimi bu sayede bitirdim

+ Yorum Gönder


mevlana müzesi hakkında kısa bilgi,  mevlana müzesi hakkında bilgi,  mevlana türbesi hakkında bilgi,  mevlana müzesi hakkinda kisa bilgi,  mevlana türbesi hakkında kısa bilgi,  mevlana müzesi ile ilgili kısa bilgiler