+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Batlamyus ve kopernik hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Batlamyus ve kopernik hakkında kısa bilgi
  Batlamyus ve kopernik hakkında kısaca bilgi verirseniz memnun olurum. bunun dışında bana bu iki ismin ne gibi bir hayat yaşadıklarını ve tam olarak bu iki ismin birbirleri arasında ne gibi benzerlik veya bir ilişki olduğu hakkında da bilgi verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Batlamyus ve kopernik hakkında kısa bilgi

  Batlamyus ve kopernik

  İnsanlık eğer artık dünyanın, evrenin merkezi olduğuna ya da bir öküzün boynuzları üzerinde durduğuna inanmıyorsa, bunda en büyük pay hiç kuşkusuz, güneş sisteminin gerçek yapısını yaklaşık olarak açıklayan Copernicus (Kopernik)’tedir.
  1473 yılında Polonya’nın Torun kentinde zengin bir tacirin oğlu olarak doğan Kopernik, öğrenimine Krakow Üniversitesi’nde astronomi okuyarak başladı. Daha sonra İtalya’ya giderek Bologna Üniversitesi’nde astronomi, Padova Üniversitesi’nde tıp ve hukuk öğrenimi gören ünlü astronom, 1503’te Ferrara Üniversitesi’nde kilise hukuk doktoru oldu. 1504’te Warmie’ye yerleşti ve hayatının sonuna kadar astronomiyle uğraştı. Kopernik’in yaşadığı yıllarda bilimsel ortam, Katolik kilisenin bağnazlığıyla kuşatılmıştı. Bilimsel gözlem ve deneylerden çok İncil’in yazdıkları önemliydi. Dünyanın evrenin merkezi olduğuna ve sabit durduğuna inanılıyordu.
  Kopernik, bu Ortaçağ görüşüne şiddetle karşı çıktı. Güneş’in evrenin merkezi olduğuna ve dünya dahil tüm gezegenlerin onun etrafında döndüğüne inanan kimi İlkçağ Yunan filozoflarının görüşlerini inceledi. Bu incelemelerini bilimsel gözlemleriyle de birleştiren Kopernik, güneş sistemini kendi adıyla anılan bir şekilde açıkladı.
  Kopernik sistemine göre; güneş sisteminin merkezinde güneş vardı, dünya da dahil olmak üzere tüm gezegenler belirli bir yörünge izleyerek hem güneşin hem de kendileri etrafında dönüyorlardı. Üstelik yeryüzünün ekseni de hareketliydi. Bugünkü çağdaş güneş sistemi bilgisini çok yaklaşık olarak açıklayan Kopernik, teorisini, “Göksel Kürelerin Dolanımı Üzerine” adlı ünlü yapıtında açıklayarak ölümsüzleştirdi. Teorisinin doğruluğundan kuşku duymayan Kopernik’e yapıtının ilk nüshası 1543’te, yani ölüm döşeğinde ulaştırıldı. Kopernik’in ölümünden yıllar sonra, 1610’da Galilei dürbünü icat etti ve Kopernik sisteminin doğruluğunu kanıtladı.
  Kopernik sistemi, felsefi açıdan yer merkezlilik tezini yıkarak evren bilimin teolojiden ayrı ve bağımsız bir bilim olmasını sağladı
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Batlamyus da bilindiği gibi kopernik gibi zeki ve mantıklı ayrıca başarılı olan bir gök bilimcidir. tek fark Batlamyus kopernikten önce yaşamış olan biridir. ayrıca Batlamyus bilindiği gibi yunanlı bir gök bilimcidir. tam olarak ne zaman yaşadığı kesin olarak bilinmemekte sadece tahmin edilmektedir.
+ Yorum Gönder


batlamyus ve kopernik hakkında bilgi kısa,  batlamyus ve kopernik hakkında bilgi