+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Eski evler hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eski evler hakkında kısa bilgi
  Eski evler hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Eski eveler nasıl inşa edilirdi eski evlerin ne gibi özellikleri vardır bana eski evler konusunda acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Eski evler hakkında kısa genel bilgi

  Türk evleri 15. yüzyildan itibaren Osmanlı İmparatorluğunun geniş sınırları içinde yayılmaya başlamıştır.

  Üç neslin bir arada yaşadığı eski Türk aile tipine, gelenek ve göreneklerine uygun olarak inşa edilen yalı, konak, köşk ve mütevazi evlerin bazı örnekleri günümüzde kadar gelebilmişlerdir.

  Türk evleri, bulundukları yerin özelliğine ve sosyal koşullarına göre değişiklik gösterdikleri halde ortak niteliklerini korumuşlardır. Dış görünümlerine cumbalar, dar uzun pencereler, kepenkler, kafesler, geniş saçaklar hakimdir. İçte ise, yüklükler, dolap içlerinde banyolar, nisler, yerli divanlar, ocaklar, bazılarında ise mermer havuzlar vardır.

  Alt katlar çoğunlukla taştan olup hizmet odaları, kilerler ve ahırlara ayrılmıştır.

  Üst katlarda sofa, sofaya açılan geniş, ferah odalar, abdestlikler yer alir. Dıştaki sadelikle bağdaşmayan zengin süsleme sanatına ise tavan ve duvarlarda rastlamak mümkündür.

  Bahçeler çogunlukla yüksek duvarlarla çevrilmiştir. Nazarlık ve uğurluklar da evlerde çokça kullanilmistir.

  Taş-ahsap-kerpiç karışımı teknikle yapılanların yanı sıra sırf ahşap olanlarıda vardır.

  Yapı özellikleri açısından korunmaları oldukça zor olan bu binlar, dış etkenler, yanginlar yüzünden giderek azalmakta, hızlı kentleşmenin getirdiği sorunlar da eklenince yok olma aşamasına gelmektedirler.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Eskiden evler geniş ailelerin beraber yaşamaları nedeni ile büyük yapılardı. Türk evleri bulundukları yerin coğrafik yapısı sosyal şartları ve yerin özelliklerine uygun olarak inşa edilirlerdi. Karadeniz bölgesinde ahşabın çok bulunması nedeni ile ahşap evler inşa edilirken doğuda taşın var olması evlerin taştan inşa edilmesine neden olmuştur.
+ Yorum Gönder