+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kurbağanın hayat döngüsü hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kurbağanın hayat döngüsü hakkında bilgi
  Kurbağanın hayat döngüsü hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Umarım bana yardımcı olursunuz. bunun dışıunda ban tam olarak kurbağanın nasıl ürediği ve nasıl geliştiği hakkında da kısa kısa bilgiler verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kurbağanın hayat döngüsü hakkında bilgi

  Bir çok amfibinin yaşam döngüsü, dişinin vücudunun dışında döllenen yumurtalar dişi tarafından bırakıldığında, suda başlar. Ardından, dış solungaçlarıyla nefes alan larva, yada iribaş, yumurtadan çıkar. Düz kuyruğu büyüyen larva sudaki bitkilerle beslenir. Başkalaşım (metamorfosis) adı verilen bir süreç sonunda fiziksel değişimler gerçekleşir ve solungaçların yerini akciğerler alır. İribaş da otobur bir hayvandan etobur bir hayvana dönüşür. Amfibiler, genellikle, 3-4 yaşlarında erişkin olurlar.

  Bilinmesi gereken kelimeler

  Solungaç: Sudaki oksijeni kullanabilen bir soluma organı

  Yaz uykusu: Sıcak ve kuru yaz aylarında görülen eylemsizlik durumu

  Kış uykusu: Soğuk kış aylarında görülen eylemsizlik durumu

  Omurgasız: Belkemiği olmayan hayvan

  Omurgalı: Belkemiği olan hayvan

  Larva: Hayvanın, ergin haline benzemeyen ve erginleşmek için başkalaşım (metamorfosis) geçirmesi gereken, ilk şekli.

  Tüm amfibiler aynı üreme şeklini göstermezler. Semenderler tüm yaşamlarını karada geçirirler ve tam şekillenmiş yavru doğururlar. Diğerleri, ormanlık alanlarda nemli yerlere yumurta bırakır ve yumurtalardan yetişkinlerin küçülmüş biçimleri çıkar. Bazı su kelerlerinde solungaçlar tüm yaşamları boyunca kalır. Benekli kırmızı su keleri gençlik dönemini kırmızı semender olarak karada geçirir ve gelişerek bir ergin gibi yaşamak için suya geri döner.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kurbağa bilindiği gibi bir mafibin olan bir hayvandır. bu hayvan bilindiği gibi yaşamının bir kısmını solungaç solunumu yaparak denizde yani suda geçirmektedir daha sonra gelilşir ve şimdiki haline yani kurbağa halini alır ve artık karada yaşamaya başlar. ve bundan sonra solungaç solunumu yerine deri solunumu yapmaya başlar.
+ Yorum Gönder