+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kutadgu bilig hakkında bilgi özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kutadgu bilig hakkında bilgi özet
  Kutadgu bilig hakkında bilgi vererek özetleyiniz Umarım bana yardımcı olursunuz. Kutadgu bilig kim tarafından hangi tarihte yazılmıştır. Kutadgu bilig hakkında bilgiye ihtiyacım var bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Kutadgu bilig hakkında bilgi özet hakkında bilgi


  Kutadgu Bilig, Yûsuf Has Hâcib'in Miladî 1069 senesinde tamamlayarak Kaşgar'da Karahanlı hükümdârı Ebû Ali Hasan bin Süleyman Arslan'a arz ettiği eserdir. Hâkâniye Türkçesi'yle kaleme alınmıştır. Türkler'in İslâm'ı kabulünden sonraki ilk yazılı edebî eserdir.

  Kutadgu Bilig;, mutluluk bilgisi veya kişileri her iki dünyada mutluluğa erdiren bilgi, mânâsına gelmektedir. İşte o eserden bazı tavsiyeler:

  -Dünya ve âhireti her ikisini birden elde etmek istersen, şu birkaç işi bırakma; muktedirsen bunları mutlaka yerine getir!

  - Gönlünü ve dilini doğru tut!

  - Allâh'a sığın, onun emrine itaatsizlik etme!

  - Allah'tan ne gelirse ona râzı ol!

  - Bütün halka içten gelen merhamet göster.

  - Dâima iyilik yap ki, kendin de iyilik bul.

  - Halka faydalı ol, onlara zarar verme!

  - İyi hareket et, kötülerin zararlarını ortadan kaldır!

  - Her sözü dinle, fakat hemen inanma!

  - Gönül sırrını açma, onu sımsıkı sakla! Başkasını kıskanma!

  - Çok fazla yiyip içme; bu iki işi yapan insanın başı dertten kurtulmaz.

  - Kim ve hangi iş olursa olsun, sen onu tatlı dille, güler yüzle karşıla! Her işte tatlı dil kullanırsan, saâdet sana bağlanır.

  - Başkasının zararını isteme, kendin de zarar verme; hep iyilik yap! Eğer öfkelenirsen kendini tut, sabırlı ol! Sabretmek er kişi işidir. İnsan sabrederse, göğe bile yol bulur. (Yûsuf Has Hâcib)
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kutadgu bilig 1969 miladi senesinde Yusuf Has hacibin kaşgarlı karahanlı hükümdarı Ebû Ali Hasan bin Süleyman Arslan'a sunulmuştur. Kudadgu Bilig her iki dünyada mutluluk bilgisi anlamına gelmektedir. Kutadegu Biligte her iki dünyada mutlu olmak isteyenlere yol gösterici bilgiler içermektedir.
+ Yorum Gönder