+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Güneş ve dünya hakkında kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güneş ve dünya hakkında kısa bilgiler
  Güneş ve dünya hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz. bunun dışında bana güneş ile dünya arasında ne gibi bir ilişki olduğunu ayrıca bu ilişkinin tam olarak nasıl olduğu hakkında da kısaca bilgi veremeniz mümkün mü acaba. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş ve dünya hakkında kısa bilgiler

  Dönme süresi: 25-36 gün
  Ortalama yüzey sıcaklığı: 6.000 C
  Yarıçap: 695.000 km, 109 dünya yarıçapı
  Kütle: 332.830 Dünya kütlesi
  Yaş: 4,5 milyar yıl
  Bileşimi: %92,1 hidrojen, %7,8 helyum, %0,1 öteki elementler

  Ayrıntılı Bilgi: Güneş , astronominin ilgilendiği en tanıdık isimdir.Kör edici parlaklıktaki sarı-beyaz renkli Güneş yuvarlağı gündüz vakti uzaydaki başka herşeyi gözlerden gizler. Güneş, batıncaya kadar sıcaklık ve ışık vermeyi sürdürür.Ancak o battıktan sonra gökyüzü yıldızları görebileceğimiz kadar kararır.Güneş çok büyük ve ışıldayan bir gaz topudur. Güneş’in içinde hidrojen atomları sürekli olarak parçalanır ve bu parçalar farklı biçimlerde tekrar bir araya gelip kaynaşarak helyumu oluştururlar. Buna Çekirdeksel Kaynaşım (Füzyon) Tepkimesi adı verilir.Bu tepkime sonucunda çok büyük miktarlarda enerji üretilir. Güneş aslında bir yıldızdır. Geceleyin gördüğünüz bütün yıldızlarda ışıldayan dev gaz topluluklarıdır , ama çok uzakta olduklarından ışık noktaları olarak görünürler.Yörüngeleri çember değil elips biçiminde oluklarından gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıkları sürekli olarak değişir.Güneş yüzeyinde sanki küçük karanlık bölgeler varmış gibi gözükür. Güneş lekeleri adı verilen bu bölgelerin sıcaklıkları çevresindeki bölgelerin sıcaklıklarından biraz daha düşüktür. Kimi zaman güneş lekeleri gittikçe büyüyen kümeler biçiminde ortaya çıkarlar. Çok büyük lekeler çıplak gözle ile görülebilir.

  Bu güne kadar görülen en büyük leke kümesinin alanı 18.130.000.000 kilometrekaredir.Güneş lakelerinin çevrelerinde görece parlak bölgeler bulunabilir. Bunlar Güneş yüzeyinin hemen üzerinde bulunur ve ışıldayan gaz bulutları patlayarak yüzeyden çok çok yükseklere ulaşabilir. bunlar kuştüyüne benzeyen kırmızı yay biçiminde gaz bulutları, akan ve fışkıran gaz sütunları olup uzayın derinliklerine ulaşırlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dünya bilindiği gibi uzayda yer alan gezegenlerden biri olup yaşam belirtisi olan tekgezegendir. bunun dışında bu gezegen bilindiği gibi güneş sisteminde yer alan gezegenlerinden biridir. bunun dışında güneş te bilindiği gibi tüm gezegenlerden büyük olan bir yıldızdır ve hepsi için ışık ve sıcaklı kaynağıdır.
+ Yorum Gönder