+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Nemrut dağı hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nemrut dağı hakkında kısa bilgi
  Nemrut dağı hakkında kısa bilgi vermenizi istiyorum. Nemrut dağındaki heykeller hangi uygarlıktan kalmadır. Nemrut dağı konusunda bana çok acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Nemrut dağı hakkında kısa bilgiler


  Doğu-Batı Medeniyetinin, 2150 m. Yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut. Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleriyle, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır. İki bin yıldır güneşin doğuşunu ve batışını 2150 m. Yükseklikte izleyen dev heykellerin sırrının çözülmesi için KOMMAGENE UYGARLIĞI’nın keşfine gitmek gerekir.

  Nemrut dadi.jpg


  Osmanlı İmparatorluğu’nda askeri danışman olarak görev yapan ve tarihi eserlere ilgi duyan Alman subay Helmut Von Moltke, 1838’de bölgedeki araştırmaları sırasında bölgedeki tarihi kalıntılar hakkında bilgi verdiği “Türkiye’deki Durum ve Olaylar Hakkında Mektuplar” adlı kitabında nedense Nemrut Dağı’ndaki heykellerden söz etmemiştir. Nemrut Dağı’nın zirvesindeki eserlerden ilk söz eden ve bunların Asurlular’dan kalma olduğunu tahmin eden, 1881’de Diyarbakır’da yol yapım işlerinde görevli Alman Mühendis Karl Sester’dir. Sester’in verdiği bilgiler doğrultusunda Kraliyet Akademisi tarafından araştırma yapmak üzere bölgeye gönderilen genç bilim adamı Otto Punchtein başkanlığındaki ekip, Nemrut Dağı’nın tepesindeki tümülüs ve tümülüsün doğu ve batı yanlarında oluşturulmuş teraslar üzerindeki devasa heykeller ve çeşitli kabartmalardan oluşan eserler üzerinde çalışır. Uzun çalışmalar sonunda Grekçe yazılı kitabeyi çözen Punchstein, bu eserlerin Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu ve Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığını keşfeder. Antiochos’un ağzından yazılan kitabe, Nemrud Dağı’nın sırrını ve Antiochos’un yasalarını içermektedir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Nemrut dağı Adıyaman il sınırları içerisinde yer almaktadır. Nemrut dağı Dünyanın sekizinci harikasıdır. Nemrut dağında dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmayan devasa heykeller bulunmaktadır. Bu heykeller Komegene krallığından kalmıştır ve hala bu heykellerin sırrı çözülememiştir.
+ Yorum Gönder


nemrut dağı hakkında kısa bilgi,  nemrut dağı ile ilgili kısa bilgi,  nemrut dağı kısa bilgi,  nemrut dağı hakkında bilgi kısa,  nemrut ile ilgili kısa bilgiler,  nemrut dagi hakkinda kisa bilgi