+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Atatürk ve kurtuluş savaşı hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk ve kurtuluş savaşı hakkında kısa bilgi
  Atatürk ve kurtuluş savaşı hakkında kısa bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk ve kurtuluş savaşı hakkında kısa bilgi

  vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.
  Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919′da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919′da Ankara’ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920′de TBMM’yi kurdu. Böylece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara oluyordu.

  TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. “Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü”nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar’a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, ordularına: “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.” emrini verdi.

  Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal’e “gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verildi.

  Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikle-ri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydmld”. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutan-lığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922′de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis’te vardı.

  Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı. Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922′de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.

 3. Ziyaretçi
  çok güzel bir yazı hemde kısa oluşu güzel
 4. Ziyaretçi
  Ben bu siteyi sevdim ve çok güzel öğretmen çok beğeende valaa yapanin yanaklarindan öpesim geliyo yani ))

 5. Zeyneb
  Bayan Üye
  Kurtuluş savaşında türk halkının desteği yardımlaşması

  Türk milleti Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcından sonuna kadar, yaşlı, genç, çocuk demeden büyük bir inançla mücadele etti Bağımsızlığına düşkün olan Türk milleti bu uğurda canını bile feda etmeye hazırdı
  Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’na başlarken Türk milletinin bu özelliğini biliyor ve halkına güveniyordu Eşine az rastlanır bir mücadele ile gerçekleşen ve zaferle sonuçlanan bu savaş, ulusal irademizin, milli birlik ve dayanışmamızın en güzel örneğidir


 6. Zeyneb
  Bayan Üye
  kurtuluş savaşı sonunda ne oldu kısaca özet


  1.Dünya savaşının ardından Osmanlı Devletinin toprakları itilaf devletlerince paylaşılmıştı bunun üzerine elde kalan imkanlarla düşmanı yurttan atmak için verilen savaştır. Çok cepheli olan bu savaş istiklal harbi adıyla da bilinmektedir.

  1919-1922 tarihleri arasında gerçekleşmiş olan savaş 11 Ekim 1922 de Mudanya Ateşkes Antlaşması ile fiilen bitmiş bulunmaktadır. 24 Temmuz 1923 tarihinde ise Lozan Barış Antlaşmasının imzalanması ile resmi olarak sona ermiştir.

  Kurtuluş Savaşının dönüm noktalarını oluşturan dört dönem bulunmaktadır:

  Birinci Dünya Savaşının ardından: Mondros Ateşkes Antlaşmasının yürürlüğe girdiği 31 Ekim 1918 tarihinden, Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu müfettişi tayin edilip Anadoluya ayak bastığı 19 Mayıs 1919′a kadar olan zamandır.

  Örgütlenme dönemi: Mayıs 1919′dan, 1920′de TBMM’nin açılışına kadar olan süreç.
  Egemenlik kurulmaya başlandığı dönem: Nisan 1920′den, Londra’da düzenlenen barış konferansının ikinci bölümünün başladığı Mart 1922′ye kadardır.

  Barışın geldiği dönem: Mart 1922′den, Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923′e kadar olan bölümdür.

  Kurtuluş Savaşı’nın sonuçları kısaca şu şekildedir:

  Türk halkının M.Kemal ve arkadaşlarına duyduğu güven artmıştır

  TBMM, kazandığı zaferin ardından Londra konferansına davet edildi
  Zaferin ardından Afganistan’la dostluk ve yardımlaşma anlaşmasının yanı sıra Rusya ile Moskova Antlaşması imzalanmıştır.


 7. Ziyaretçi
  Bu yazı gerçekten çok güzel okunacak olursa ama ezbere zor işte yoksa yazı öyle güzel yazılıp insanlara çok güzel aktarılmış

 8. Ziyaretçi
  Cok guzel harika bisey bu gercekten ama ezbere zor yazmaya kolay bunu kim yaptiysa tesekkur edesim geliyo ama ezberleyesim gelmiyo iste neyse bu site harika

 9. Ziyaretçi
  çok güzel bir yazı yazmışsın senin sayende ödevden 100 alıcam

 10. Ziyaretçi
  çok güzel yazmışsın ve tamda istediğim gibi yukarıdaki çok uzun geldi bana teşşekkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


kurtuluş savaşı hakkında bilgi,  kurtuluş savaşı hakkında kısa bilgi,  atatürk ve kurtuluş savaşı hakkında bilgi,  atatürk ve kurtuluş savaşı hakkında kısa bilgi,  kurtuluş savaşı kısaca,  kurtuluş savaşı ile ilgili bilgiler