+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Arif sağ hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arif sağ hakkında kısa bilgi
  Arif sağ hakkında kısa bilgi vermenizi istiyorum. Arif Sağ kimdir nerede yaşamıştır arif sağ konusunda bana acil bilgi gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Umarım bana bu konuda yardımcı olursunuz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Arif sağ hakkında kısa bilgi

  1945 yılında Erzurum'un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya gelen Arif Sağ, henüz 3 yaşında iken babasının değirmeninde tanışır müzikle. Değirmen taşı ve su sesinin uyumu Arif Sağ'ın dinlediği ilk orkestradır. 5 yaşında kavalla, 6 yaşında ise gramafon ve taşplaklarla tanışır. Plaklarda duyduğu o ilk ses kendi müzik yaşamının belirleyicisi olur. Yaşamını bu denli değiştirecek olan O ses Davut Sulari'ye aittir. Arif Sağ Bağlama ile 7 yaşında iken Erzincan'da Kumaş Dede'nin dükkanında tanışır. Burası öyle bir dükkandır ki bağrında Davut Sulari, Aşık Daimi, Ali Ekber Çiçek, Aşık Beyhani, Kemter Yusuf gibi birçok ozanın yetiştirildiği bir dükkan.

  Sanatçı Anadolu Aleviliği'nin aşık-ozan geleneği bünyesinde 14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrenerek deyişler söylemeye başlar. Daha sonra İstanbul'a gelir ve Aksaray Musiki Cemiyeti'nde "eti senin kemiği benim" denilerek "ustam" dediği Nida Tüfekçi'ye teslim edilir.

  1963 yılında Gafil Gezme Şaşkın adlı ilk plağı yayımlandığında henüz 17 yaşındadır fakat; müzikal altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başarır. 1960 ve 70'li yıllar Arif Sağ için müzikte arayış yıllarıdır. (Bu arayış günümüzde halen devam etmektedir.)

  Arif Sağ'ın , bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdiği söylenebilir
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Arif sağ Erzurum aşkalede dünyaya gelmiştir. Arif sağın babası değirmencilik yapıyordu Arif sağ değirmenin su ile çıkardığı ses ile tanışarak ilk estrüman ile tanışmış oldu. Arif sağ pek çok ustadan eğitim almış 14 yaşına kadar aşıklık konusunda eğitimden geçmiştir. İlk plağını 17 yaşındayken çıkarmıştır ilk plağının adı gafil gezmedir.
+ Yorum Gönder