+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Atatürk orman çiftliği hayvanat bahçesi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk orman çiftliği hayvanat bahçesi hakkında bilgi
  Atatürk orman çiftliği hayvanat bahçesi hakkında bilgi verirseniz sevinirim Umarım bana yardımcı olur sunuz 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Atatürk orman çiftliği hayvanat bahçesi hakkında bilgisi


  Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü'ne bağlı hayvanat bahçesi, ilk defa 1933 yılında, müdürlük binası arka tarafında kurt, tilki, çakal, ayı, domuz, süne, kımıl vb. gibi tarıma ve halka zarar veren hayvanların teşhiri amacıyla kurulmuştur.

  Çeşitleri az olmakla birlikte, bu minyatür hayvanat bahçesinde ki hayvanlara karşı halkın aşırı ilgisi dikkatleri çekmiş ve düzenli bir hayvanat bahçesinin kurulmasının gereği ortaya çıkmıştır.

  Bunun üzerine Ulu Önder Atatürk, zamanın Tarım Bakanı Muhlis ERKMEN' e, daha modern bir hayvanat bahçesi kurulması direktiflerini vermişlerdir.

  O zamanki adıyla, Gazi Terbiye Enstitüsü hocalarından Necdet PENÇE, hem projelerini çizerek hem de yapılan inşaatları bizzat kontrol ederek 29 Ekim 1940 yılında bugünki hayvanat bahçesini halkın hizmetine açmıştır.

  Görülebilecek hayvanlardan bazıları:

  Zürafa, Tilki, Çakal, Ayı, Yılan, Su Aygırı, Maymun, Kartal, Şahin, Akbaba, Aslan, Kaplan, Puma, Flamingo, Timsah, Köpek, Kedi, Kurt, Vaşak

  Ankara Hayvanat Bahçesi Fotoğraf Galerisi

  AOÇ Hayvanat Bahçesi ücretsiz
  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) içindeki hayvanat bahçesine giriş ücretini kaldırdı.

  Büyükşehir Belediyesi Haber Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince 19 Ekim 2011'de devralınan AOÇ içerisindeki hayvanat bahçesinde yeni düzenlemelere gidilecek. Ayrıca hayvanat bahçesi artık vatandaşlarca ücretsiz gezilebilecek.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı AOÇ Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar, hayvanat bahçesinin Ankara Büyükşehir Belediyesine devrinden sonra temizlik, düzen ve hayvanların bakımına özel ilgi gösterdiklerini belirtti.

  Sancar, Ankara Büyükşehir Belediyesinin hayvanat bahçesi için hem alanın büyütülmesi hem de yapısının dünya standartlarında bir düzeye çıkartılmasını hedefleyen bir proje hazırladığını da belirterek, proje doğrultusunda inşaat çalışmalarının haziran ayında başlatılacağını kaydetti.
+ Yorum Gönder