+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mikroskobik canlılar hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mikroskobik canlılar hakkında bilgiler
  Mikroskobik canlılar hakkında kısaca özetleyerek paylaşmanızı istiyorum. bunun dışında bana mikroskobik canlıların nasıl canlılar olduğunu ve bu canlıların ne gibi özelliklere sahip olduğu hakkında da bilgi verebilir misiniz şimdiden teşekkür ederim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Mikroskobik canlılar hakkında bilgiler nelerdir


  Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar adı verilir.

  Mikroskobik canlılar toprakta havada suda toprak altında insan ve çeşitli canlıların vücutlarında yaşayabilir.
  Hem zararlı hem de faydalı mikroskobik canlılar vardır.

  Mikroskobik canlılar besinlerimizin bozulmasına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.
  Sütün mayalanıp yoğurda ya da peynire dönüşmesini üzümden sirke oluşmasını sağlayan mikroskobik canlılardır.
  Toprakta yaşayan bazı mikroskobik canlılar hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

  Mikroskopik canlıların dünyasının büyüklüğünü ve ihtişamını idrâk için tıp fakültelerinin müfredatı ve Sağlık Bakanlığı istatistikleri incelenebilir.

  Tıp fakültelerinin parazitoloji mikrobiyoloji klinik mikrobiyoloji bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları gibi bölümlerinde fakülte bittikten sonra üç yıl ihtisas yapılır doktora tezleri hazırlanır.

  Mikroskopik canlılar üzerine yıllarca araştırmalar yapılmış ve halen yapılmakta araştırmalar derinleştikçe bu âlemin büyüklüğü ve bu canlılardaki muhteşem sanatlar çok daha iyi anlaşılmaktadır. Hastalık yapan bakterilere karşı yeni yeni antibiyotikler geliştirilirken bakteriler de "Durun bu dünyada sadece sizler yoksunuz bizler de varız." dercesine direnç gösteriyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mikroskobik canlılar bilindiği gibi göz ile görülmeyen ancak mikroskop yardımı ile görülen canlılardır zaten bu tüzden Mikroskobik canlılar olarak adlandırılmaktadırlar. son olarak Mikroskobik canlılar bilindiği gibi yararlı ve zararlı mikroskobik canlılar olarak ikiye ayrılmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


mikroskobik canlılar