+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kartal hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kartal hakkında bilgiler
  Kartal hakkında bilgi vermenizi istiyorum Umarım bana yardımcı olursunuz. Kartalların nasıl özellikleri vardır en çok hangi bölgelerde yaşarlar ülkemizde kartal var mıdır bana kartallar konusunda bilgi verirseniz mutlu olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kartal hakkında bilgiler  Uçabilen en muhteşem avcı kuşlardan biridir kartal. Bazı kartalların boyları 1 m ve ağırlıkları 7 kiloya ulaşabilir. Kanat uzunlukları ise 2 m. civarındadır. Uçmak söz konusu olduğunda çok az kuş onlarla başedebilir.

  Diğer uçan yırtıcı bir tür olan şahinlerle akrabadırlar. Gözleri son derece keskindir. Bu sayede çok uzaklardan bile avını takip edebilir. Görme kabiliyetinin bu denli gelişmiş olmasını, bilimadamları onun büyük gözbebeklerine bağlamaktadırlar.

  Genellikle ormanlık bölgelerde ve dağlık alanlarda yaşar kartallar. Yuvalarını kolay kolay hiçbir canlının ulaşamayacağı yüksek yerlere kurarlar. Çok keskin ve yırtıcı bir gaga ve gene çok kuvvetli pençelere sahiptir. Ayak (pençe) bölgesinde yaklaşık 35 çeşit kas bulunur.

  Zaman zaman kartallar, avlarını güçlü pençeleriyle kavrayıp, daha sonra onları yüksekten kayalıklara bırakarak öldürürler (kaplumbağa). Genellikle tavşan ve her türlü sürüngen ile beslenselerde, avları arasında maymunlarda vardır.

  Pekçok türü arasında, Kaya Kartalı, Bozkır Kartalı, Altın kartal ve Amerika'da yaşayan Kel Kartal sayılabilir.

  Kel Kartalların aslında başlarında tüyü bulunmaktadır. Bu sıfatı insanlar, beyaz başlarına işaret etmek için söylemektedir. Çünkü vücutlarındaki tüyler siyah baş bölgesindekiler ise beyazdır.

  Kartallar genellikle 2 ya da 3 yumurta yumurtlar ve yumurtalar yaklaşık 40 gün sonra çatlayarak yavrular dünyaya gelir.

  Pek çok diğer canlıda olduğu gibi, ne yazık ki kartallarada en büyük zararı insanlar vermektedir. Özellikle tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar, kartal ölümlerine ve soylarının tükenme tehlikesini doğurmaktadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kartallar en hızlı uçan kuşlardır. Kartallar bir metre uzunluğunda yedi kiloya kadar ulaşan bir bir ağırlığa sahiptirler. Kartalların kanat uzunluğu iki metreye kadar ulaşabilmektedir. Kartalların gözleri çok keskindir en uzak noktadaki avı bile görebilmektedirler. Kartallar dağlık ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Kartallar ülkemizde karadeniz bölgesinde bulunurlar.
+ Yorum Gönder