+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Batı cephesi hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Batı cephesi hakkında bilgiler
  Batı cephesi hakkında kısaca bilgi vermeniz yeterlidir. bunun dışında bana batı cephesinin tam olarak ne zaman kurulduğunu ve ayrıca bu batı cephesinde ne gibi önemli olayların olduğu hakkında da bilgi verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Batı cephesi

  Kurtuluş Savaşında Batı CEphesi hakkında bilgi
  Batı cephesinde kimlerle savaştık
  Asıl olarak Yunan işgaline karşı Batı Anadolu’da verilen savaşları kapsayan Batı Cephesi ya da Garp Cephesi, 22 Haziran 1920’de Milne Hattı’ndan başlayan genel Yunan saldırısının hemen ardından, 25 Haziran 1920’de oluşturuldu ve komutanlığına Ali Fuat Paşa getirildi. Bu arada Yunan kuvvetleri 24 Mart 1920’de Dumlupınar’ı, 28 Mart’ta da Afyon’u ele geçirmişlerdi. Yunanlılara karşı verilen asıl savaşlar da bu tarihten sonra oldu. Ancak Ali Fuat Paşa, genel Yunan saldırısı ve Çerkez Ethem'in faaliyetleri karşısında başarısız bulundu ve Batı Cephesi komutanlığından alındı.

  TBMM Hükümeti, 9 Kasım 1920’de Batı Cephesi'nin iki kısma ayrılmasına karar vermiştir. Bu karara göre Kuzey Cephesi, İzmit, Ertuğrul, Eskişehir, Kütahya sancaklarını kapsayacak ve Genelkurmay Başkanı Albay İsmet Bey komutasında olacaktır. Güney Cephesi ise Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Denizli, Aydın, Menteşe, Antalya, Konya, Silifke, Niğde ve Adana merkez sancağını kapsayacak ve İçişleri Bakanı Albay Refet Bey komutasında kurulacaktır.

  Yeniden teşkillenen Batı Cephesi kuvvetleri, kuruluşunda 1.098 subay, 19.406 er, 10.283 tüfek, 90 ağır makineli, 23 hafif makineli, 45 top, 4.294 nakliye hayvanı ve 439 araba idi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Batı cephesi bilindiği gibi türkler ile yunanistan krallığı arasında kurulmuş olan bir cephedir. bunun dışında bilindiği gibi batı cephesi 15 Mayıs 1919 - Kasım 1922 arasında var olmuş bir cephedir ve bu cephede bilindiği gibi türkler zafer kazanmıştır.
+ Yorum Gönder