+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bateri hakkında temel bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bateri hakkında temel bilgiler








  Bateri hakkında temel bilgiler vermenizi istiyorum Umarım bana yardımcı olursunuz. bunun dışında bana bateriyi çalan kişilere ne ad verildiği ve batari çalan kişinin sizce ne gibi şeyler hissettiği hakkında da kısaca bilgi verebilir misiniz.







 2. Asel
  Bayan Üye





  Bateri hakkında bilgiler

  Bateri, Fransızca'dan gelmiş bir kelimedir. Vurmalı çalgılar takımına denir. Şarkılarda ritm tutmaya yarar.

  Çoğunluğun düşündüğü gibi bateri (davul) çok hızlı olmaktan ibaret değildir. Denge ve akıcılık gerekir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve üçlemeler, double-stroke vb. gibi teknikler üzerinde alıştırma yapmalısınız. bu müzik aleti müzik kulağı gerektirir fakat müzik kulağınız çok iyi değilse bu enstrümanı notalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. İnanılmaz aksak eserler mevcuttur ve bunun için yukarıdaki şeyler gerekir; müzik kulağı, düzenli alıştırma, denge. bunlardan hiçbiri olmaz ise ve sadece çok hızlıysanız hiçbir işinize yaramaz

  Standart bir bateri, 5 davul ve iki zilden oluşur. Davullar trampet (snare drum), tom1, tom2 (bunlara altolar da denir), floor tom (ya da bass tom tom) ve bas davul(cross ya da kick de denir)dur. Ziller ise hi-hat ve ride dır. standart bir bateriye davul olarak octoban, gong bass ya da bir bas davul daha vs., zil olarak crash, china, splash, raw ya da bell bell vs. ilave edilebilir.

  Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir. değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri, 5a ve 5b dir. bagetler tahta olur, ancak elleri kuvvetlendirmek için demir bagetler de kullanılabilir.




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bateri bilindiği gibi iki çubuk ile çalınan vurmalı müzik aletlerinden biridir. bunun dışında bu vurmalı müzik aletini çalan kişilere bilindiği gibi baterist denilmektedir. bunun dışında hem çok eğlenceli hem de çok da rahatlatan bir müzik aletidir bateri.




+ Yorum Gönder