+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Balıklar hakkında ilginç bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Balıklar hakkında ilginç bilgiler
  Balıklar hakkında ilginç bilgiler paylaşmanızı istiyorum. Balıklar konusunda kimselerin bilmediği özellikler var mıdır acaba varsa bana bu özellikler konusunda bilgi verebilir misiniz? Acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Balıklar hakkında çok ilginç bilgiler


  Balıklar İle İlgili İlginç Bilgiler


  •En büyük balık Trimmatom nanus, Hint Okyanusu'nda yasayan bir gobidir. Tam büyüklüğe ulaştığında boyu yaklaşık 20 metredir.


  •En büyük balık balina köpekbalığıdır. Ağırlığı 14 tondan fazladır. Bu balık insanlar için zararsızdır, genelde yüzen planktonlarla beslenir.


  •Dört gözlü anableplerin gözleri ikiye bölünmüştür. Balık yüzeyin altında yüzdüğünde gözün üstü suyun üstünü, gözün altı suyun altını görür.


  •Karayutan kendi büyüklüğünün iki katını yutabilir. Ağızlarında, çenelerini çok açabilmeye olanak veren menteşe yapıları bulunur.


  •Uçan balık uçabilen bir balık olarak bilinmesine rağmen aslında süzülür. Bu balık, yan yüzgeçlerini kullanarak suyun yüzeyinden 3 metre yükselebilir.


  •Yürüyen kedi balığı, oksijeni soluyabilen özel yapıları sayesinde suyun dışında 4 gün yaşayabilir ve yan yüzeylerindeki ayaksı yapılar sayesinde bir gölden başka bir göle sürünebilir.


  •Dünyada en çok bulunan balık, küçük tatlı su balığı olan ışıldakbalığıdır. Bilim adamları, ışıldakbalıklarının sayısının trilyonlara ulaştığını tahmin etmektedir
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Balıklar ile ilgili bilinmeyen pek çok özellik bulunur bunları duyunca çok şaşıracaksınız. Dünyanın en büyük balığı balina köpek balığıdır ağırlığı 14 Tondur. Kendi katının iki katını yutabilen balık kara yutan balığıdır. Dünyada en çok bulunan balık tatlı su balığı olan ışıldak balığıdır.
+ Yorum Gönder