+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mavi balina hakkında ilginç bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mavi balina hakkında ilginç bilgiler
  Mavi balina hakkında ilginç bilgiler paylaşmanızı istiyorum. bunun dışında bana mavibalinanın hangi sınıfta yer aldığı hakkında da bilgi verebilir misiniz. son olarak mavi balina tam olarak ne gibi bir büyüklüğe sahiptir yazabilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Mavi balina hakkında çok ilginç bilgiler


  Oldukça ilginç bir biçimde, bir mavi balinanın boğazı onun göbek deliğiyle (küçük bir yemek tabağı boyutunda) hemen hemen aynı çapa sahipken, kulak zarından (daha çok büyük bir yemek tabağı boyutunda) biraz daha küçüktür.

  Mavi balinalar yılın sekiz ayı neredeyse hiçbir şey yemezler ama yaz aylarında neredeyse sürekli beslenerek günde 3 ton yemek yerler. Biyoloji derslerinden de hatırlayabileceğiniz gibi bu balinaların besinleri kril adlı küçük, pembe, karides benzeri kabuklu hayvanlardan oluşur; bu balina için bir ziyafettir. Kriller 100 bin tonun üzerinde bir ağırlığa sahip büyük yığınlar halinde balinanın önüne gelir.

  Kril kelimesi Norveççedir. Flemenkçe kriel kelimesinden (yavru balık anlamına gelir ama günümüzde bücür ve önemsiz kişiler anlamında da kullanılır) gelir.

  Bir mavi balinanın boğazının dar hattı, onun Yunus peygamberi yutmuş olamayacağı anlamına gelir. Bütün bir insanı yutacak kadar geniş boğazı olan tek balina ispermeçet balinasıdır ve bu balinanın midesinin sularındaki yoğun asit, içine giren birinin hayatta kalmasını imkansız kılar.

  Mavi balinanın boğazının dışındaki her yeri büyüktür. 32 metrelik uzunluğuyla şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvandır; en büyük dinozorun boyutunun üç katıdır ve 2 bin 700 insanın ağırlığına denktir.

  Mavi balinanın dili bir filden daha ağırdır. Kalbi bir araba boyutundadır. Aynı zamanda tek bir hayvanın çıkarabilecği en yüksek sesi çıkarır. Düşük frekanstaki bir mırıltısı diğer balinalar tarafından 16 bin km uzaklıktan duyulabilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mavi balina bilindiği gibi memeliler sınıfına giren bir canlıdır. ve bu canlı yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın en büyük hayvanı olarak belirlenmiştir. bunun dışında mavi balina bilindiği gibi gök balina adı ile de tanınan bir balina türüdür.
+ Yorum Gönder