+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Neşet günal eserleri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neşet günal eserleri hakkında bilgi
  Neşet günal eserleri hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. bunun dışında bana Neşet günalın ne zaman ve nerde doğduğu hakkında da bilgi verebilir misiniz. bunun dışında da Neşet günal hakkında genel olarak bilgi verebilir misiniz. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Neşet günal eserleri hakkında yazı


  Neşet Günal, (d. 1923 Nevşehir ö. 2002 ) Türk ressam ve öğretim üyesi
  İlk öğrenimini Şereflikoçhisar’da, orta öğrenimini ise Nevşehir’de tamamladı. Nevşehir Belediyesi’nin bursu ile 1939 yılında, sınavlarını kazanarak girdiği ; şimdiki adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Leopold Levy’nin öğrencisi olarak 1946’da birincilikle mezun oldu.
  Akademiden mezun olduktan sonra, iki yıl Ankara Devlet Tiyatroları’nda Dekoratör olarak çalıştı.
  1946 yılında UNESCO’nun Paris’te düzenlediği Modern Sanat konulu sergide, katılan Türk sanatçılar arasında yer aldı. 1948’de devlet bursu ile Paris’te “Ecole Nationale Supérieur des Beaux Arts”da Fresk uzmanlık öğrenimi gördü. Resim Çalışmalarını Fernand Léger Atölyesi’nde sürdürürken; Fransa, İtalya, ve İspanya’da inceleme gezileri yaptı. Rahatsızlığı nedeniyle üç yıl değişik hastahanelerde tedavi gören sanatçı 1954 yılında yurda döndü. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde asistan oldu.
  Ankara Hacettepe Hastahanesi’ne 30 m2İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne ise 20 m2 Fresk yaptı.
  1963 yılında Fransız Hükümeti’nin sanat bursuyla ikinci kez Paris’e gitti. Vitray ve Gobelin resimsel halı tekniklerinde çalışmalar yaptı. Döndüğünde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne öğretim görevlisi olarak atandı. Aynı yıl Doçent, 1970 yılında ise Profesör oldu. 1975 yılından itibaren beş yıl “Bölüm Başkanlığı” ardından da iki yıl dekan olarak görev yaptığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1983’te kendi isteğiyle emekli oldu.
  Daha önce kalp Krizi geçiren sanatçı 79 yaşında ardında yüzlerce figüratif eser bırakarak yaşamını yitirdi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Neşet günal bilindiği gibi türktür. bunun dışında Neşet günal çok yetenekli ve başarılı bir ressamdır ayrıca Neşet günal bir öğretim görevlisidir. ama Neşet günal öğretim üyesi olarak değil ressam kimliği ile tanınmaktadır. son olarak Neşet günalın resimleri bence çok farklıdır.
+ Yorum Gönder