+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hans christian andersen hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hans christian andersen hakkında bilgi
  Hans christian andersen hakkında kısaca bilgi vermenizi istiyorum. mesela Hans christian andersen tam olarak kimdir nerede dünyaya geldi tam olarak kaç yılında dünyaya geldi veya Hans christian andersen ne gibi işler ile meşguldür gibi. 2. Asel
  Bayan Üye

  Hans christian andersen kimdir

  2 Nisan 1805'te bir ayakkabıcının tek oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının ölmesi üzerine okulu bıraktı ve annesiyle birlikte temizlikçi ve çamaşırcı olarak çalışmaya başladı. 1819'da tiyatro oyuncusu olmak ümidiyle gittiği Kopenhag'da başarılı olmadı ve 1828'de Kopenhag Üniversitesi'ne girdi.

  1829'da ilk önemli yapıtı sayılan "Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş"'ü yayımladı. Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye ve İngiltere'ye geziler yaptı ve yolculuklarından gezi kitaplarına birçok malzeme çıkardı. Oyun yazarlığındaki başarısız girişimlerinden sonra köleliğin kötülüklerini anlattığı "Mulatten" (1840) ile dikkat çekti. "Doğaçlamacı" (Improvisatoren, 1835) ve "İki Barones" (De to Baronnesser, 1847) romanlarından en tanınmışlarıdır.

  Asıl başarısını "Kibritçi Kız", "Küçük Claus ve Büyük Claus" ve "Güzel Prenses ve Bezelye" gibi masalları içeren "Çocuk Masalları" (1835) kitabıyla yakaladı. Masallarının bazılarında iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser bir inanç açığa vurulurken; bazıları da oldukça kötümser ve acıklıydı ve kendi yaşamından güçlü izler taşıyordu.

  1872'ye kadar masal yazmayı sürdüren Andersen 4 Ağustos 1875'te Kopenhag'da hayata veda etti.

  Kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatına gerçek bir yenilik getirdi. Gündelik dilin deyimlerini ve kalıplarını kullandı. Masallarının çoğu Türkçeye de çevrildi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hans christian andersen bilindiği gibi danimarkalı bir ünlü isimdir. bunun dışında bilindiği gibiHans christian andersen masal oyun şiir gezi yazısı roman gibi bir çok farklı türde eser veren bir edebiyatçıdır ancak en çok tanıan ve beğenilen eserleri bilindiği gibi yazmış olduğu masallardır.
+ Yorum Gönder