+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İttihat ve terakki partisi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İttihat ve terakki partisi hakkında bilgi
  İttihat ve terakki partisi hakkında bilgi vermenizi istiyorum. İttihat ve terakki partisi ne zaman kimler tarafından kurulmuştur ittihat ve terakki ne kadar sdüre ayakta kalabilmiştir ben bu konuda acil bilgi gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  İttihat ve terakki partisi hakkında genel bilgi


  İttihat ve Terakki Fırkası ya da İttihat ve Terakki Cemiyeti (Osmanlı Türkçesi: إتحاد و ترقى, Güncel Türkçesi: Birlik ile İlerleme Partisi), Osmanlı İmparatorluğu'nda İkinci Meşrutiyet'in ilânına önayak olan ve 1889 yılında kurulup 1908-1918 yılları arasında kısa kesintilerle devlet yönetimine hakim olup, ideoloji olarak Türkçülüğü benimsemiş olan cemiyettir.

  Başlangıçta devletin anayasal bir düzene kavuşmasını amaçlayan gizli bir dernek olarak kurulan örgüt; anayasanın kabul edilip II. Meşrutiyet’in ilan edilmesinden sonra iktidarı denetleyen bir siyası parti (İttihat ve Terakki Fırkası) halini almış; 1912'de ise iktidar partisi olmuştur. Üyeleri “İttihatçılar” olarak anılır. Cemiyetin 1918'de kendini feshetmesinden sonra üyelerinin çoğu Milli Mücadele'de yeralmıştır.

  “İttihat ve Terakki”, bir siyasi örgütün olduğu kadar bir devrin ve bir kuşağın da adı olarak düşünülür.[1] İttihatçılar, kendinden önce gelen Genç Osmanlılar kuşağının devamıdır; kendilerinden "Jön Türkler" diye de bahsedilir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İttihat ve terakki partisi osmanlı türkçesi ile birlik ve ilerleme partisi anlamına gelmektedir. İttihat ve terakki partisi 2. meşrutiyet ten önce 1889 yılında kurulmuştur.1908/1918 yılları arasında ayakta kalmış ve devlet yönetimini sağlamıştır. Başta gizli kurulan parti 2. meşrutiyetten sonra siyasi yönetimi ele almıştır. İttihatçılar genç osmanın devamıdırlar.
+ Yorum Gönder