+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Gögüs kanseri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gögüs kanseri hakkında bilgi
  Gögüs kanseri hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Göğüs kanseri en çok hangi yaş aralığında ortaya çıkıyor göğüs kanserinin belirtileri var mıdır göğüs kanserine neden olan etmenler konusunda bana acil bilgi gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Gögüs kanseri hakkında bilgi ile ilgili aramalar


  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Yaşam boyunca her on kadından birinde meme kanseri gelişmektedir. Yine kadınlarda; akciğer kanserinden sonra, en çok ölüme neden olan kanser meme kanseridir.
  Meme hücrelerinden kaynağını alan kötü tabiatlı bir tümördür. Meme kanseri özellikle kadınların hastalığıdır. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanserli yüz kadın hastaya karşılık, meme kanserli bir erkek hastaya rastlanmaktadır.Erken devrede teşhis ve tedavi edilen meme kanserli hastalarda iyileşme ve kanserden kurtulma oranı çok yüksektir (%95).
  Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
  Meme kanserinin belirtileri her hastada aynı değildir. Bazı kadınlarda görülebilen hiç bir belirti olmayabilir. Her kadında hastalık aynı seyri göstermeyebilir. Bazen hastalık ile ilgili belirtiler; kendi memelerini muayene eden kadınlar tarafından bulunamaz ve hekim kontrolünde tespit edilebilir. Bunun için muntazam hekim kontrolü ve mammografi çektirilmesi önemlidir.
  Meme kanserinde; gözle ve elle yapılan muayenede tespit edilebilecek belirtiler şunlardır:
  • Şişlik – Meme kanseri; hastaların büyük bir kısmında, memede çok defa ağrısız, küçük bir şiş şeklinde ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe şiş büyür.
  • Memede büyüme, küçülme veya büzülme
  Meme cildi ile ilgili belirtiler:
  • Meme cildinde kırmızılık, morluk, genişlemiş damarlar
  • Meme cildinde çöküntü (retraksiyon)
  • Meme cildinde portakal kabuğu görünümü (ödem)
  • Meme cildinde yara (ülserasyon)
  • Meme cildinde küçük şişler
  Meme başı ve onun çevresindeki renkli kısımla (areola) ilgili belirtiler:
  • Meme başının çevresindeki renkli kısımda (areola) şekil, büyüklük ve renk bakımından değişiklik
  • Meme başında: genişleme, düzleşme, içe doğru çökme, yön değiş¬tirme, kabuklanma, çatlak, kırmızılık ve yara
  • Meme başından akıntı
  Koltuk altında şiş
  Belirtilen bu meme değişiklikleri ile birlikte ağrı olabilir veya olmayabilir. Memesinde yukarıda belirtilen belirtilerden birini veya bir kaçını fark eden bir kadın, paniğe kapılmadan ve ihmal etmeden hemen hekimine başvurmalıdır.
  Meme kanserine risk faktörleri:
  Otuzbeş yaş altı dönemde son derece seyrek olarak karşılaşılan meme kanserine yakalanma riskinin yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Çoğu meme kanseri 50 yaşın üstünde ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar aşağıdaki durumlarda meme kanseri riskinin yükseldiğini ortaya koymaktadır: Daha önce meme kanseri geçirmiş kişiler. Bu kişilerde yeniden kansere yakalanma riski yükselmektedir.
  • Aile öyküsü. Anne, kız, ya da kız kardeşte özellikle de genç yaşta meme kanseri öyküsü olan kişilerde meme kanserine yakalanma riski artmaktadır.
  • Memelerde ortaya çıkan belirli değişiklikler. Meme dokusunda “atipik hiperplazi” ve “insitu lobuler karsinom” gibi tanı alan değişikliklerin bulunan kadınlarda meme kanseri riski yükselmektedir.
  • Genetik. BRCA Ve BRCA2 gibi meme kanseri ile ilişkili olduğu gösterilmiş bulunan belirli genlerdeki değişikliklerin kanser oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Bazı durumlarda ilgili genleri inceleyen genetik testlerden tarama amacıyla yararlanılabilmektedir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Meme kanseri bayanlarda en çok görülen kanser türlerinin başında gelmektedir. Meme kanserini erken teşhis etmek çok büyük yarar sağlar. Meme kanserini erken teşhis etmek için her adet döneminden sonra göğüs muayyenesini kendiniz evde de yapabilirsiniz. Memem kanserinin belirtileri arasında meme ucunda çökme, göğüste morluk yada kitle gibi belirtiler görülmektedir. Kadınlarda en çok elli yaştan sonra görülmektedir.
+ Yorum Gönder