+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Beriberi hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beriberi hastalığı hakkında bilgi
  Beriberi hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Beriberi hastalığı doğum ile mi oluşuyor yada daha sonra mı oluyor nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır bana beriberi hastalığı konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Ayşe
  Yeni Üye

  Beriberi hastalığı hakkında bilgi

  Beriberi hastalığı hakkında bilgi

  Beriberi yeteri kadar (Bl) vitamini alamayanlarda görülen öldürücü bir hastalıktır.

  Tahıl tanelerinin kabuğunda, sütte, bazı sebzelerin köklerinde ve mayalarda bulunur. Sıcağa çok duyarlı bulunan (Bl) vitamini konserve yapımı sırasında yok olur. Bu yüzden gıdasını çoğunlukla konserve yiyecekle sağlayan uygar ülkelerde zaman zaman beriberi hastalığına rastlanır.

  Vitaminlerin mevcudiyeti keşfedilinceye kadar, bu hastalığın nedeni bilinmiyor ve bu yüzden de hastalığa tutulanların çoğu kurtulamıyordu.

  Beriberi hastalığının "polinevrit" ve "ödemli" olmak üzere iki şekli vardır. "Polinevrit" şeklinde, önce bacaklarda ağrılı bir halsizlik duyulur, hastalık tedavi edilmezse belden aşağıkısımda felç görülür. "Ödemli" şeklinde ise, kalp yetersizliği belirtileri ile birlikte, vücutta ödemler ve vücut sıvı keselerinde su toplanması görülür. Tedavide geç kalındığı taktirde vücutta dolaşım güçlüğü başlar ve hastalık ölümle sonuçlanır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Beriberi hastalığı b1 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan ileri düzeye ulaştığında öldürücü olabilen bir hastalıktır. Beriberi hastalığının önüne geçmek için bol bol b1 vitamin içeren gıdalar tüketilebilir. Tahıllarda b1 vitamini bulunmaktadır en çok buğdayda bulunur nedeni belli olmayan hastalık genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır.
+ Yorum Gönder