+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Anemi hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Anemi hastalığı hakkında bilgi
  Anemi hastalığı hakkında bilgi vermenizi istiyorum Umarım bana yardımcı olursunuz. Anemi hastalığı nedir nasıl ortaya çıkar ve korunma yöntemleri nelerdir bana Anemi hastalığı konusunda bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Anemi hastalığı hakkında genel bilgi

  anemik
  Kan değerleri düşük olan, yani kan sayımında eritrosit sayıları ve hemoglobin miktarı düşük olan kişi.

  kala-azar
  Leishmania donovani parazitinin sebep olduğu yüksek ateş anemi dalak ve karaciğer lezyonları ile belirgin ağır enfeksiyoz hastalık.

  kansızlık
  Tıp dilinde anemi denilen kansızlık, kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de azalmasıdır. En önemli nedeni yeteri kadar beslenememektir. Ayrıca, müzmin basur kanamaları, aybaşı kanamalarının haddinden fazla olması, doğuştan olan bazı hastalıklar, romatizma, lösemi ve kanserde de görülür. Kansızlığın tipik belirtileri şöyle özetlenebilir. Yüzde solgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik, ve ayak bileklerinde şişkinlik görülür. Hastanın burnu sık sık kanar, dilinde acılık vardır. İştahsızlık ishal ve bazen de kusma görülür. Tedavinin ilk şartı, istirahat, temiz hava ve kan yapıcı gıdalar yemektir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Anemi hastalığı kan değerleri düşmesidir. Anemi sorunu olan insanlar genellikle zayıf olurlar zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Çok fazla üşürler ve hasta oldular mı olay kolay iyileşemezler. Anemi hastalığı olan insanlar kan değerlerini yükseltmek için bol bol üzüm, pekmez, kuru baklagil ve et ürünleri tüketmelidirler.
+ Yorum Gönder