+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bir kan hastalığı olan hemofili hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir kan hastalığı olan hemofili hakkında bilgi
  Bir kan hastalığı olan hemofili hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Hemofili hastalığı ne gibi sorunlara neden olur bana hemofili hastalığı konusunda bilgi verebilir misiniz? Hemofili hastalığından korunmak için nasıl önlemler alınmalıdır. 2. Asel
  Bayan Üye

  Bir kan hastalığı olan hemofili nedir

  Hemofili, eksik olan faktörün cinsine ve miktarına bağlı olarak isimlendirilir.Faktör VIII eksikliği Hemofili A, Faktör IX eksikliği ise Hemofili B olarak adlandırılır.Hemofili A 5 kez daha fazla görülür. Plazmadaki normal faktör düzeyleri % 50-150 arasında değişir. Bu düzeyin %50 'nin altında olduğu hastalarda ağır travmalar kanamalara neden olur. Faktör düzeyinin %25 ' in altında olmasına Hafif tip hemofili denir. Genellikle sessiz seyreder ve erişkinlerde ağır travmalar ve cerrahi girişim sonrasında kanamalar görülür.Faktör düzeyi %2-5 arasında ise Orta tip hemofili, %0-2 arasında ise Ağır tip hemofili olarak adlandırılır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hemofili hastaları kanamalı bir yaralanma vb durumlarda aşırı derecede kan kaybına uğrarlar. Hemofili hastalarının kanı kolay kolay pıhtılaşmaz bu durumda aşırı kan kaybına ve ölüme bile neden olabilmektedir. Hemofilinin birden çok çeşidi bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


bir kan hastalığı olan hemofili hakkında bilgi