+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Albino hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Albino hastalığı hakkında bilgi
  Albino hastalığı hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Albino hastalığı nasıl ortaya çıkar Albino hastalığı kalıtımsal mıdır Albino hastalığı belirtileri ve nedenleri nelerdir bana Albino hastalığı ile ilgili bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Umarım bana hastalık ile ilgili bilgi verebilirsiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Albino hastalığı hakkında genel bilgi


  ALBİNO NEDİR? : Akşınlık ya da albinizm, soydan geçen bir metobolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir.

  Deride renk pigmentinin eksikliği sebebiyle oluşan hastalıktan mağdur insanların adı. bu hastalığa sahip insanların gözleri kırmızı ve saçları beyazdır. gözleri ışığı yeterince kıramadığı için göz bebeklerini kısmak ve bir noktaya sabit bir şekilde bakmamak suretiyle bundan asgari zararı görmeye çalışırlar. albinoların güneş altında kalması, şiddetli yanıklara sebebiyet vermeleri ve kansere yakalanma oranlarını arttırmalarıyla aynı anlama gelir.
  genetik bir hastalıktır, engellemek için en fazla albinoların çocuk sahibi olmaları engellenebilir ki bu da bir yerde tercihe girer. zorla olursa ne kadar etiğe uygundur ne kadar aykırıdır tartışılır.

  Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.

  Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir.
  Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır.

  Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır.

  Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır.

  Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.

  Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Albino hastalığı cilde renk veren pigmentlerde bir eksilme olması nedeni ile oluşmaktadır. Albino hastalığı kalıtımsal bir hastalıktır. Albino hastalığına sahip olan kişilerin gözleri kırmızıdır saçları ve tenleri bembeyazdır. Albino hastalarının güneşte fazla kalması sonucunda cildi yanmaktadır.
+ Yorum Gönder