+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yılancık hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yılancık hastalığı hakkında bilgi
  Yılancık hastalığı hakkında bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Yılancık hastalığı hakkında bilgi

  Yılancık hastalığı hakkında genel bilgi

  Küçük yaralardan veya sıyrıklardan bulaşan mikropların neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde "erizipel" olarak geçen bir çeşit deri hastalığıdır. Erizipel aynı kişide birkaç kez görülebilir.

  Bulaşıcı bir hastalık olan yılancık, titreme, yüksek ateş ve genel durum bozukluğu ile seyreder.


  Mikrobun girdiği deri bölgesinde ağrı oluşur. Deri mor-kırmızı renkte ödemli ve parlak bir hal alır.

  Mikrobun deriye girmesinden birkaç saat sonra ateş ve titreme görülür. Özellikle yüzde, burunda veya baldırlarda çevresi kabarık yaygın kızarıklıkla birlikte ağrı görülebilir.

  Deriyle ilgili lenf bezinde ağrılı bir lenf bezi şişmesi oluşabilir. Yüzde oluşan erizipeller daha sonradan menenjite yol açabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir.

  Yılancık belirtileri
  •Ateş
  •Ani üşüme ve titreme
  •Vücudun yüz ve baldır çevresinde kızarıklık ve kızarıklığın çevresinde kabarma
  •Kızarık bölgelerde ağrı
  •İştahsızlık
  •Baş ağrısı

  Yılancık tedavisi

  Doktor kontrolünde yapılan antibiyotik tedavisi ve deriye kullanılacak antiseptik merhemler hastalığın kolayca tedavi edilmesini sağlar. Tedavide kullanılan ilaçların başında penisilin gelir.  Tedavinin ilk şartı kesintisiz yatak istirahatidir. Hastanın ayrıca bol bol sıvı gıda alması gerekir.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Yılancık hakkında kısa bilgi

  Küçük yara veya sıyrıklardan giren mikropların neden olduğu ve tıp dilinde Erizipel denilen bir çeşit deri hastalığıdır. Halk arasında kızılyürük denir. Mikrop kapıldıktan bir kaç saat veya birkaç gün sonra; hastada ateş ve titreme görülür. Bilhassa, yüz, burun kanatları veya baldırlarda; çevresi kabarık, yaygın kızarıklık ve ağrı görülür. Bu bölge, bir süre sonra şişer, deri gerilir. Ayrıca iştahsızlık ve baş ağrısı da görülebilir. Yılancık ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bunun için de iyi bir tedavi şarttır. Tedavinin ilk şartı, yatak istirahatidir. Ayrıca doktorun tavsiyelerine uyulup, aşağıdaki reçete ugulanır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Limonata, alkol.
  Hazırlanışı : Bir bardak limonataya 5 damla alkol konup günde 1 kere içilir.
+ Yorum Gönder