+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kemiklerimizin özellikleri nedir hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kemiklerimizin özellikleri nedir hakkında bilgi
  Kemiklerimizin özellikleri nedir hakkında bilgi. bunun dışında bir insanda tam olarak aslında ortalama olarak kaç tane kemik bulunmaktadır. son olarak kemikler ne gibi bir öneme sahipleridir. kısaca açıklayabilir misiniz. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Kemiklerimizin özellikleri nedir hakkında bilgi


  Kemiklerimizin özellikleri nedir hakkında genel bilgi


  3 çeşit kemik türü vardır. Uzun kemikler, Kısa kemikler, Yassı kemikler, Uzun Kemikler
  Uzun kemikler, bacak ve kol kemikleri bu sınıfa girer. Bu kemiklerin boyları enlerinden uzundur. İçlerinde sarı ilik ve kemik kanalları bulunur. Vücudumuzu bu kemikler sayesinde hareket ettiririz.

  Kısa Kemikler
  Boyu enine yakın olan kemiklerdir genelde genişlikleri birbirlerine yakındır. Bu kemiklerde uzun kemiklerin aksine ilik ve kemik kanalı yoktur. Omurgamızda bulunan omurlar, el kemikleri ve ayak kemikleri bu sınıf kemiklerdir.

  Yassı Kemikler
  Yassı kemikler adından da anlaşılacağı gibi yassı görünümlü kemiklerdir. İlik ve kemik kanalı bu tür kemiklerde bulunmaz. Vücudumuzda göğüs kafesinde kaburgalarda ve kafatasında bulunur.

  Bunların dışında bir de kıkırdaklar vardır kıkırdakların yapısı sertliği kemiklerden farklıdır. Kıkırdaklar burun ve kulaklarda bulunur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kemikler bilindiği gibi bileşerek bizi ayakta tutan iskelet sistemini meydana getirmektedirler. bunun dışında bilindiği gibi kemikler çok sert olan bir yapıya sahiplerdir. bunun en büyük nedeni bilindiği gibi bulundurduğu kalsiyumdur. bunun dışında kemiklerde bilindiği gibi kemik erimesi gibi çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir.
+ Yorum Gönder


kemiklerimizin özellikleri hakkında bilgi ,  kemiklerimizin özellikleri hakkında bilgiler