+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Roman nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Roman nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir
  Roman nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir kısaca anlatırsanız memnun olurum. Roman nasıl yazılır roman yazarken hangi kurallara dikkat edilmelidir. Roman konusunda bana bilgi gerekmektedir bana roman konusunda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Roman nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir  Roman,olmuş veya olması muhtemel olayların anlatıldığı uzun yazılardır.İlk örneklerini 15.yüzyılda Fransız yazar Rabelais vermiştir. Ancak asıl niteliklerini Romantizm ve Realizm akımları döneminde kazanmıştır. Roman belli bir olay etrafında gelişir ve olaylar ayrıntılarıyla anlatılır. Çoğu zaman kadrosu geniştir.

  Kişiler ayrıntılı olarak tanıtılır.Çevrenin tanıtımına özen gösterilir. Temsil ettiği akıma göre romantik roman, natüralist roman, realist roman; konusuna göre aşk romanı, toplumsal roman, polisiye roman, macera romanı gibi isimler alır.
  Türk Edebiyatında Tanzimat'tan sonra görülür. İlk örneği Şemseddin Sami'nin Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı romanıdır. Batı romanı ölçüsünde en başarılı romanı Halit Ziya Uşaklıgil yazmıştır. Namık Kemal, Mehmet Rauf, Reşat Nuri, Yakup Kadri, Peyami Safa diğer ünlü romancılarımazdandır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Romanlar olay yazılarıdır. Romanlar uzun ve detaylı olay yazılarıdır. Romanlar olmuş yada olabilecek olayları konu alırlar. Romanlarda belli bir zaman belli bir mekan ve belli kişiler vardır. Romanlar giriş bölümünden oluşurlar giriş kısmında kişiler tanıtılır gelişme bölümünde konulara giriş yapılır sonuç bölümünde ise konular açıklığa kavuşturulur.
+ Yorum Gönder


roman nedir özellikleri,  roman nedir özellikleri nelerdir,  roman nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir