+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Üç noktanın özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Üç noktanın özellikleri
  Üç noktanın özellikleri nelerdir. Üç nokta neyi anlatır hangi amaç ile kullanılır bana üç nokta konusunda bilgi gerekiyor bana üç nokta konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Üç noktanın özellikleri
  Üç noktanın özellikleri hakkında bilgi  1. Herhangi bir nedenle tamamlanmamış, eksik bırakılmış cümlelerin sonuna konur.
  Örnek: Ey kimsesiz, avare çocuklar, hele sizler, hele sizler… (Tevfik Fikret)
  - Güneşin altına uzanmış pencereler, kapılar, parıltılı teller, boyalı elektrik direkleri, otomobiller… (Adnan Özyalçıner)

  2. Kaba sayıldığı için veya açıklanmak istenmeyen sözcük veya bölümleri göstermek, kurmaca metinlerde duraklı, kesik kesik süren bir anlatımı yansıtmak için kullanılır.
  Örnek: Kılavuzu karga olanın burnu b…tan çıkmaz.
  - Olaya … Hanım ‘ın da adı karışmış.
  - Üç ay oldu geleli… Komşulardan biri anlattıydı ama… Gene de… Siz… Ne de olsa…
  (Adnan Özyalçıner)
 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Üç noktanın özellikleri

  Üç noktanın özellikleri


  ( ): İki nokta işaretinin kullanıldığı yerler şunlardır:  -Olaylar, nitelikler, adlar ve örnekler sayıldıktan sonra, sözün benzeri örneklerle sürdürülebileceğini göstermek için:  Örnek:  Köylüler, pazara, bir çok şey götürüyordu : Tereyağı, yumurta, süt, yoğurt

  -Herhangi bir nedenle tamamlanmamış cümlelerden sonra:  Örnek:  Ona öyle kızıyorum ki  Cumartesi günleri Kızılay o kadar kalabalık ki..

  -Bir yazıda söylenmek istenmeyen sözler ya da adlar yerine:  Örnek:  Ulan Burası babanın yaylası mı?  Arkadaşı, A'yı kandırıp sinemaya götürür.

  -Bir yazıdan alınan bölümlerde atlanan yerleri göstermek için:  Örnek:  " Klasik edebiyatın, çağdaş edebiyata bir temel oluşturduğunu asla düşünemezsiniz."

  UYARI: Üç nokta ve sıra noktalardan sonra gelen bölüm, bir cümle özelliği gösteriyorsa büyük harfle başlatılır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Üç nokta anlatılacak konuların olduğu ama anlatılmadığını anlatmak amacı ile cümle sonuna konulan noktalama işaretlerdir. Üç nokta alıntı yazıların kısaltıldığı göstermek amacı ile de kullanılmaktadır.

+ Yorum Gönder


üç noktanın özellikleri