+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Fıkranın özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fıkranın özellikleri
  Fıkranın özellikleri nelerdir. Fıkralar nerelerde yayınlanmaktadır. Fıkralar ne tür olayları konu alırlar bana Fıkra konusunda çok acil bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fıkranın özellikleri

  Fıkranın özellikleri nelerdir

  Gazete ve dergilerde yer alan fıkralar bir düşünceyi, yazann başından geçen bir olayı veya alelade bir konuyu da işleyebilirler. Günümüzde gazete ve dergilerde hemen her konuda fıkra yazılabildiğini görmekteyiz. Edebiyat, televizyon, siyaset, sinema, gezi, tiyatro bu konulardan bazılarıdır.

  Fıkralar kısa ve yoğun anlatılardır. Yazarın üslubu fıkrada rahatlıkla sezilebilir. Üslubun sezilmesi demek, yazarın bir birey olarak yazıda varlığını, kimliğini görebilmemiz demektir. Yazar, mizahî, alaycı veya ciddi bir edayla yazısını kaleme alabilir. Bu, tamamen onun tercihine bağlıdır. Fıkra türünde bir yazı yazıyor olması onun üslubuna bir sınırlama getirmez.

  Fıkra yazarı, ele aldığı konuda kişisel düşüncelerini açıklar. Onun bir düşünceyi savunma veya çürütme gibi bir amacı yoktur. Dolayısıyla kanıtlar sunması gerekmez
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Fıkra genellikle gazetelerin köşelerinde yer alan yazılardır. Fıkralar köşe yazılarıdır ve günlük olayları konu alırlar. Konuları oldukça geniştir yazarlar edebiyat, sinema ,televizyon ve daha pek çok konuda yazabilirler. Fıkralar genellikle yazarın üslubuna bağlı yazılmaktadır. Bir fıkradan yazarı tanımak mümkündür.
+ Yorum Gönder