+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Akrostiş nedir nasıl yazılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akrostiş nedir nasıl yazılır
  Akrostiş nedir nasıl yazılır akrostik şiir nasıl yazılır akrostik şiir yazmanın belirli kuralları var mıdır bana Akrostik şiir konusunda bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Akrostiş nedir nasıl yazılır

  Akrostiş nedir nasıl yazılır hakkında bilgi


  Akrostiş Şiir Nedir ? Nasıl Yazılır ? Örnekleriyle Akrostiş Şiir …

  Akrostiş, bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesidir.Divan edebiyatında akrostişe muvaşşah ya da istihrac denir. Eski Yunan ve Latin edebiyatında akrostiş “üç dize” anlamına gelir.

  Örnek:
  V arolan bir sen, bir ben, bir de bu bahar
  E lden ne gelir ki? Güzelsin, gençliğin var
  D ünyada aşkının kurbanı olayım
  İ nan ki bir daha geri gelmez bu günler
  Â lemde bu andır bize dost esen rüzgar
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Akrostiş kısaca

  Mısra başlarında bulunan harflerin yukarıdan aşağı okunduğu zaman bir kelime veyahut da bir isim olacak şekilde düzenlenmiş şiirlerdir. Pek eski zamandan beri bilinen bu usül ya şairlerin adlarını, ya hitap etmek istedikleri kimselerin adlarını veyahut başka kelimeleri bildirmek için yazılmıştır. Divan edebiyatımızda ve yenilik edebiyatımızda bu tarz çok kullanılmıştır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akrostik şiir yazılırken her mısrada bir kimin adı ile yazılmışsa o ismin harfleri ile başlar şiirin her kıtasında isim oluşturulur. Akrostik şiir kimin adı ile yazılmışsa onun adının mısra başında oluşturur.

+ Yorum Gönder


akrostiş nasıl yazılır,  akrostiş nedir nasıl yazılır