+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yakın akraba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yakın akraba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir
  yakın akraba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir? Yakın akraba evlilikleri ne gibi olumsuzlar yaratır akraba evliliğinde engelli çocuk olacak diye bir şey var mıdır bana bu konularda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  yakın akraba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir

  Ülkemizde her gün binlerce kişi evleniyor. Akraba evliliklerinin bu evliliklerden farkı nedir?
  Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe AKRABA EVLİLİĞİ denir. Akrabalık; anne soyundan gelebileceği gibi baba soyundan da gelebilir. Her ikisi de aynı derecede önemlidir.

  Akraba evliliği genel olarak iki derecede incelenir..

  Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere 1.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Kuzen Evlilikleri) denir.
  Büyükanne veya büyükbabalarından biri kardeş olan çiftlerin yaptığı evliliklere ise 2.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Torun Evlilikleri) denir.

  Akraba evliliklerinin çocuklardaki etkisi nasıl oluşur?

  Her çocuk anne ve babanın özelliklerini taşır. Anne babanın özellikleri kromozomlar üzerindeki genlerle çocuklara taşınır. Bu genler bir çifttir. Aynı soydan gelen kişilerin gen özellikleri benzerdir.

  Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa SAĞLIKLI olur.

  Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa TAŞIYICI olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır.

  Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk HASTA olur.

  Akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür!

  Akraba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar

  Kan Hastalıkları
  Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları,
  Zeka geriliği, fenilketonüri
  Vücut yapısındaki bozuklukları sayabiliriz.

  Bunların yanında hastalıklı çocukların topluma ve ailesine getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir. Hasta çocuğun yaşam kalitesi çok düşük olacak, ilaçlara ve çevresine bağımlı olarak yaşayacak belki de toplumdan itilecektir. Hasta çocuğa sahip olan anne baba hem maddi, hem manevi yük altında kalarak yıpranacaklardır. Mümkün olduğunca akraba evliliğinden kaçınarak çocuğumuzun sağlığıyla kumar oynamayalım.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yakın akraba evliliği genellikle sağlık bakımından önerilmese de aileler çeşitli nedenlerden dolayı akraba evliliğine sıcak bakmakta ve akraba evlilikleri yapılmaktadır. Akraba evliliğinin en çok istenmemesinin nedeni ailede var olan bir sağlık sorunun her iki tarafın genleri ile çocuğa taşınması ve bu durumda hastalığın ortaya çıkma ihtimalinin yükselmesidir. Yakın akraba evliliklerinde yaşanılan sorunlarda daha çok büyümektedir. Akrabalar akraba evliliklerine daha çok karışmakta ve evliliğin sarsılmasına neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder


yakın akraba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir,  akraba evliliğinin olumsuz sonuçları,  akraba evliliklerinin olumsuz sonuçları nelerdir