+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yağmurun olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yağmurun olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir
  yağmurun olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, bana bu konuda yardımcı olacak kimser varmı, yani yağmurların bitkiler üzerine olumlu-olumsuz etkileride olabilir.. Yağmurun ne gibi faydaları ve ne gibi zararları vardır bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  yağmurun olumlu ve olumsuz etkileri

  Yağmur meteorolojik bir olay olarak bilinir. Aslında yağmuru sadecebasit bir olaymış gibi değerlendirmek oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Yağmurun en önemli etkisi yerzünde su döngüsünü sağlamaktır. Su döngüsü ile yeraltı su kaynaklarının beslenmesi arasında önemli bir ilişki vardır. Kısaca yağmur hayatın vazgeçilmezi suyun temel kaynaklarındandır.


  Yağmur, bir çeşit yağıştır. Diğer yağış türleri içinde kar, sulusepken, dolu ve çiğ vardır. Yağmur bulutlardan Dünya’nın yüzeyine ayrı su damlalarının düşmesi ile oluşur. Tüm yağmur damlaları yüzeye ulaşmaz, bazıları düşme esnasında kuru havadan geçerken buharlaşır. Sıcak ve kuru çöl bölgelerinde virga olarak adlandırılan bir olay vardır, bu olay hiçbir yağmur damlasının yüzeye ulaşmaması durumunda oluşur. Bilimadamlarının yağmurun oluşumu ve yağışı ile ilgili açıklamaları Bergeron Süreci olarak adlandırılır. Ayrıca yazın bazı günlerde bulut olduğu halde yağmur yağmamasının sebebi havanın yeterince soğuk olmamasıdır. Yapay yağmurlar ise havanın bulutlu olduğu günlerde bulutlara gümüş iyodür bulutu sıkılarak yağdırılır. Havada bulut olmazsa asla yapay yağmur yağdırılamaz.

  Yağmurun Olumlu ve Olumsuz Etkileri

  Yağmur, yeterince yağdığı sürece toprağın can suyudur, kanıdır.

  Kurak iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerdeki hayvanlar ve bitkiler, nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı olumsuz etkilenirler.

  Kuraklığın, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle, toplum üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır.

  Uzun süreli kuru hava, nem azlığı yaratarak orman ve su kaynaklarında azalmaya neden olduğundan, ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlar ortaya çıkar.


  Yağmur su döngüsünün önemli bir parçasıdır.Canlıların hayatının devamı için suya ihtiyaç duyarlar ve bu suyun kaynaklarından bir tanesi de buharlaşan nemin yağmur olarak yüzeye dönmesidir.Bitkiler,hayvanlar için tüm canlılar için son derece önemlidir.Aşırı yağmurlar olumsuz etkiler doğurabilir.Seller,heyelan, turizmi olumsuz etkileyebilir.

  Su çevriminin başlama noktası yoktur ama, okyanuslardan başlayarak su döngüsünü anlatalım. Su çevrimini harekete geçiren güneş, okyanuslardaki suyu ısıtır, ısınan su da atmosfere buharlaşır. Yükselen hava akımları, su buharını atmosfer içinde yukarıya kadar taşır, orada bulunan daha soğuk hava bulutlar içinde yoğunlaşmaya sebep olur. Hava akımları, bulutları dünya çevresinde hareket ettirir, bulut zerreleri bir araya gelerek, büyürler ve yağış olarak gökyüzünden düşerler. Bazı yağışlar, kar olarak dünyaya geri döner ve donmuş su kütleleri halinde binlerce yıl kalabilecek olan buz tepeleri ve buzullar şeklinde birikebilir.
 3. Ziyaretçi
  Yağmurun faydaları


  *Yağmur su döngüsünün gerçekleşmesini sağlar. Yer yüzündeki sular yağmu sayesinde temizlenir.

  *Yağmur suyu tarla bitkileri için yararlıdır. Sulama yapılarak da bitki yetiştirilebilir. Ancak yağmur suyunun mineral bakımından zengin olması ve belli bir nokta yerine bitkinin her yerine etki etmesi verimi artırır.

  *Yağmur suyu içilebilir. İçerdiği minerallar bakımından yararlıdır. Saçlara, ellere ve vücuda sürülebilir. Cildi yumuşacık yapar.

  *Yağmur ormandaki ağaçların su ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ormanlar sayesinde canlılığın devamı için gerekli oksijen elde edilmektedir.

  *İlk baharda yağan yağmurlar sayesinde çiçek tozları ve polenler atmosferde dolaşmakta ve bitkiler arası çeşitliliği ve döllenmeyi olumlu etkilemektedir.

  *Yağmur burnunuzu, yanaklarınızı, bütün yüzünüzü kamçılar ve bedavadan iyi bir püskürtücü gibi etki eder.


  *Birçok farklı formda meydana gelebilir, bunlar nemli hava havadan aldığı tozlarla ve de güneş ışığı altında pişmekte. Bulutlar resmen canlanmakta bir bakıma, çünkü içlerinde indirgenmiş demir, çinko , mangan, vb. gibi eser elementler ile arginine, alanin, proline, valine, ıysine, histidine, aspartik asit, glutamik asit serine vb. gibi hayatın temel taşları olan aminoasitlerle zenginleşmekte.

 4. Ziyaretçi
  Yağmurun bizlere olumlu ve olumsuz etkileri vardır.


  Olumlu etkiler şunlardır

  * Yeryüzünün temizlenmesini sağlar.


  * Su döngüsü yağmur sayesinde olur.


  * Bitkilerin büyümelerini,gelişmelerini,yet işmelerini sağlar.

  Olumsuz etkileri ise  - Fazla yağmur yağması sonucunsa sel felaketi yaşanır.
  - Trafik sorunları yaşanır.
  - Dereler taşar.

 5. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yağmur döngüsel olarak oluşmaktadır. Yere düşen yağmur damlaları sıcaklığın etkisi ile tekrardan gökyüzüne buharlaşarak çıkmaktadır. Yağmur insanlar için çok gereklidir yağmur sayesinde insanların su ihtiyaçları karşılamaktadır. Yağmur bitkilerin yetişmesi ve hayvanların su ihtiyacını karşılamaktadır. Yağmur mineral yönünden zengin olduğu için çok büyük yararları vardır. Yağmurun yarattığı sorunlarda olmaktadır. Aşırı yağmur yağması sellere, heyelanlara ve göçüklere neden olmaktadır.

+ Yorum Gönder