+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda renklerin psikolojik etkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  renklerin psikolojik etkileri nelerdir
  renklerin psikolojik etkileri nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  renklerin psikolojik etkileri nelerdir hakkında bilgi

  renklerinpsikolojiketki.gif

  RENKLERİN DİLİ
  Portakal rengi: Bilgili, hareket seven, planlı ve sabırsız kişilerin tutkusu.
  Şeftali rengi: Kibar, nazik, insancıl, becerikli ve coşkulu kişilerin rengi.
  Sarı: Açık yürekli, canlı, dışa vurumcu, geçimli ve etrafıyla ilgili kişilerin göstergesi.
  Nane yeşili: Alçak gönüllü, basiretli, anlayışlı, sakin ve iyi yürekliliğin işareti.
  Elma yeşili: Yaratıcı, maceraperest, motive edici ve değişken bir ruhun simgesi.
  Yeşil: İnsancıl, hizmet etmeyi seven, bilimsel düşünen, bilinçli, aydın, uyum ve denge peşinde koşanların rengi.
  Yeşil mavi: İdealist, sadık, duygusal ve yaratıcı bir ruhun ifadesi.
  Açık mavi: Yaratıcı, algılama gücü yüksek, hayal gücü gelişmiş, çözüm üretme konusunda becerikli kişilerin rengi.
  Lacivert: Kararlı, tuttuğunu koparan, sorumlu, bağımsız ve otoriter insanların tercihi.
  Açık mor: Titiz, müşkülpesent, ihtiyatlı, hassas, teselli konusunda becerikli kişilerin tutkusu.
  Mor: Önsezileri güçlü, tutkulu, yüksek karakterli, şakacı, maddeden çok maneviyata düşkün kişilerin göstergesi.
  Kestane rengi: Dürüst, gerçekçi, aklı başında, dengeli, yapısal düşünen kişilerin tercihi.
  Siyah: Disiplinli, güçlü karakterli, bağımsız, fikirlerini kolayca değiştiremeyenlerin seçimi.
  Gri: İç çöküntüsü çeken, aşırı yorgun, bezgin, pasif, yükümsüz, eğlenmeye ve tatile ihtiyacı olanların göstergesi.
  Gümüş rengi: Dürüst, yiğit, saygın,güvenilir ve romantik kişilerin seçimi.
  Altın rengi: İdealist, asil, kendini başarıya adamış, yüksek manevi değer yargıları onların göstergesi.
  RENKLERİN İMAJLARI
  YEŞİL
  Taze kesilmiş çimenleri bir düşün… İnsanın içini nasıl da ferahlıkla doldururlar, değil mi? Ferahlık duygusu vermesinin yanı sıra yeşil, umudun rengidir. İyi bir dinleyiciysen, anlayışlı bir dost olduğuna inanıyorsan, yeşil bir kıyafet seni muhteşem gösterecektir!
  PEMBE
  Pembe, hassaslığı sembolize eden bir renktir, tıpkı bir pamuk şekeri gibi! Nasıl ki pamuk şekeri yumuşacık görünür, işte sende öyle bir tipsin. Duygusallığın zaman zaman çekingen olmana neden oluyor, ama bil ki, etrafındaki herkes seni çok seviyor. Mutlu olmak istiyorsan pembe renk sana çok yakışacak.
  MAVİ
  Huzurlu olanların rengi mavidir. Mavi, zaman zaman dalgalı hisler uyandırsa da, genel olarak bir dinginlik taşır. Hedefini bilen, keskin zekaya sahip bir tip olduğunu düşünüyorsan, mavi tonlarında bir kıyafet sana çok yakışır!
  SARI
  Sarı, gün ışığı gibi parlaktır. Neşe anlamına gelir. İnsanın yüzüne vuran bu renk, motivasyonu artırır. Kıyafetini sarı renkte seçersen, güneş gibi parlayabilir ve etrafına neşe saçabilirsin!
  BEYAZ
  Saflığın ve doğallığın temsilcisi olan beyaz ile harika görünebilirsiniz. Beyaz, ruh halini aydınlatır. Böylece kendini bir kuş kadar hafif hissedersin. Yanındaki arkadaşların da senin bu doğallığından olumlu etkilenir.
  KIRMIZI: Başarılı liderler, komutanlar ve yöneticilerin auralarında parlak kırmızı renk hakimdir. Net kırmızı rengin etrafında sarı renk görülüyorsa, bu kişi, başkalarına yardım etmeyi seven biridir. Vücuttaki organların etrafında kırmızı renk görülüyorsa, bu organlar sağlıklı demektir. Sinirli kişilerin auraları donuk kırmızı, kötü kalpli olanların koyu ve bulanık kırmızıdır.

  TURUNCU: Hümanist kişilerin auralarında bu renk hakimdir. Çevrelerine yardım etmeyi severler. Sarıya bakan bir turuncu ise, kendini kontrol edebilen, meziyet sahibi biri demektir. Turuncu üzerinde yeşil lekeler varsa, o kişinin münakaşalar hoşlanan biri olduğu söylenebilir. Kahverengiye çalan bir turuncu böbrek problemi olduğunu gösterir.

  SARI: Düşünce ve duyguları gelişmiş olan kişilerin auralarında bu renk hakimdir. Seviye ve moral açıdan yüksek olan bu kişilere güvenebilirsiniz. Kırmızımsı sarı, korkaklığı gösterirken iyice kırmızılaşan bir sarı, aşağılık kompleksinin işaretidir. Kahverengi ile karışan bir sarı zayıf karakterli, az gelişmiş demektir. Mavi-sarı, yeşil-sarı, kahverengi-sarı kötü bir karışımdır. Makbul olan parlak altın sarısıdır. Ve, duygusal-zihinsel gelişme sonucu ortaya çıkar.

  YEŞİL: Doktor ve şifacıların auralarında bu renk hakimdir. Yeşilin içine uyumlu biçimde karışmış parlak kırmızılar o kişinin iyi bir cerrah olduğunu gösterir. Ayrıca, öğretmenlerin de rengidir. Yeşille birlikte mavi ışıltılar görülüyorsa, o, iyi bir öğretmendir. Fakat, yeşilin arasında sarı görülüyorsa, o kişinin arkadaşlığına güvenilmez. Yeşil-mavi karışımı ya da yeşil parlak maviye dönüşüyorsa, ona güvenebilirsiniz.

  MAVİ: Bu renk entellektüelliğin işaretidir. Parlak mavinin hakim olduğu kişilerin zekası yüksek, ruhsal yetenekleri gelişmiştir. Mavinin tonu ne kadar açık ve parlaksa, kişi o kadar sağlıklı ve enerjik biridir. Mavinin tonu koyulaştıkça kişi o derece maddeye bağlıdır. Soluk mavi, kararsızlık ve tutarsızlık işaretidir.

  MOR: Dinle ilgili (İmam veya papaz) olan kişilerin hakim rengidir. Mistiklerin ve hayal gücü yüksek olanlarda baskın olarak görülür. Mor-indigo karışımı, kalp problemini gösterir.

  GRİ: Az gelişmiş kişilerin aurasında bu renk hakimdir. Ayrıca, sağlık sorunlarını da işaret eder. Diğer renklerin arasında griler varsa, hem sağlık sorunu hem de kişilik zayıflığı var demektir. Bir organın üzerinde görülürse, o organ ölüyor demektir. Başı ağrıyanların auralarının en üst bölümünde duman rengi girilik görülür.
+ Yorum Gönder