+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ulaşım araçlarının olumlu etkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ulaşım araçlarının olumlu etkileri nelerdir
  ulaşım araçlarının olumlu etkileri nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  ulaşım araçlarının olumlu etkileri..

  Kara yolları..
  Eskiden insanlar ulaşmak istedikleri yere yürüyerek gitmekte zorlanınca hayvanları evcilleştirmişler.

  Yük taşımak veya daha çok insan taşımak için at arabalarını kullanmışlardır.

  Bisikletin ve motorsikletin icadıyla gidecekleri yere daha çabuk ulaşmışlardır.*

  Motorlu araçların*icadıyla ise hayatımız daha da kolaylaştı.

  Demir Yolları..
  Demiryolları ulaşımında ilk buharlı ve kömürle çalışan trenler kullanılmış,günümüzde ise çoğunlukla daha modern ve hızlı olan metrolar kullanılıyor.

  Deniz ulaşımı..
  Kas gücüyle çalışan sandalların ve rüzgarla çalışan yelkenlilerin yerine motorun icadından sonra gemiler kullanılmıştır.

  Hava Ulaşımı
  Tek pervaneli uçakla başlayan yolculuk günümüzde daha hızlı araçlarla devam etmektedir .
  *Balon ve zeplin de kullanılmaktadır.


  Şimdi gelelim olumlu etkilerine..

  Ulaşım araçları, insanlara büyük ulaşım kolaylığı getirmişlerdir. Ulaşım demek bir yerden bir yere gidebilmek demektir. Arabalardan daha doğrusu motorlu taşıtlardan önce at arabaları vardı. Ancak bu at arabaları hayvan gücüyle hareket ettiği için bu taşıtlar sınırlı şekilde insanları taşıyabiliyorlardı.

  Ulaşım Araçları, insanları bir mesafeden bir mesafeye taşımada büyük bir önem kazanmıştır. Ulaşım araçları ile insanlar günler, haftalar süren mesafeleri bir kaç saatte alabiliyorlar.
  Sadece insanların taşınmasında değil insanların ihtiyaçlarının yani mektupların, eşyaların, gıda maddelerinin ve diğer maddelerin taşınarak ulaşımlarının gerçekleştirilmesi de çok önemlidir.
 3. Şemsihan
  Devamlı Üye
  İnsanların birbirleriyle buluşması, farklı kültürler arası değerlerin paylaşılması için ulaşım araçlarından yararlanılır. Sosyal ve kültürel zenginlikleri tanıma isteği ve ticari faaliyetler turizmi oluşturmuştur. Günümüzde artan ulaşım imkanları ile turizm gelişme göstermiş, insanlar arası iletişim ve kültürel tanışma olanakları çoğalmıştır. Kültürel tanışmanın artması ile dünya ekonomisi ve barışına katkı sağlanır.

  Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesi
 4. Ziyaretçi
  Otomobiller, günümüzde birçok alanda kullanılan, toplumda oldukça yaygın araçlardır. Kişisel kullanımlar ile, kurumsal ve kamusal kullanımlar ile hayatın her alanında, neredeyse birçok şehirde sayıları insanların sayısına yakın ürünlerdir.

  Otomobillerin insanlara ve topluma olan faydalarını ele almak gerekirse, ilk olarak kamusal hizmetlerden söz etmek gerekir. Ulaşım kolaylığı yaratan otomobiller ile, eskiden gerçekten büyük problem yaratan ve zaman israfına yol açan deprem, acil yardım gibi konulara karşı hizmet vermek adına belediyelerin ve bakanlıkların araçları, oldukça kısa süreler içerisinde hizmet verebilmektedir. Bu da, insan hayatına ve topluma son derece faydalı bir konu olarak öne çıkmaktadır.

+ Yorum Gönder


ulaşım araçlarının sağladığı kolaylıklar nelerdir,  ulaşım araçları hayatımızı nasıl kolaylaştırır,  ulaşım araçları insanların yaşamını nasıl kolaylaştırır,  ulaşım araçlarının olumlu ve olumsuz yönleri,  ulaşım araçlarının olumlu yönleri,  ulasim araclarinin olumlu etkileri