+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Rumi takvim ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rumi takvim ile ilgili bilgi
  rumi takvim ile ilgili bilgi verir misiniz. Rumi takvim hangi tarihten beri kullanılmaktadır. Rumi takvim hangi tarihler arasında kullanıldı bana bu konuda bilgi verebilirseniz memnun olurum. Rumi takvim konusunda bilgi verir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  rumi takvimi konusunda açıklama

  Rumi Takvim, İslam Peygamberi Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicretini (Miladi 622) başlangıç kabul eden karma bir takvim. 1840 (Hicri 1256) yılına kadar Ay'ın Dünya çevresinde dolanımını esas alan Kameri Takvim üzerine kuruluyken, bu yıldan sonra ise Dünya'nın Güneş etrafında dolanımını esas alan Şemsi Takvim üzerine kurulmuştur. Kameri takvim sisteminde 1 yıl 354 gün, Şemsi takvim sisteminde ise Dünya'nın Güneş etrafında dolanımı esas alındığından 1 yıl 365 gün olarak alınmıştır.
  2006 Miladi yılında, Hicri yıl 1427, Rumi yıl 1422'yi göstermektedir.
  Takvimler

  Tarih boyunca insanlar toplumsal ve ekonomik işlerin düzenlenmesi için sanal zaman birimlerini saat, gün, hafta, ay, mevsim, yıl başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlediler, takvim şeklinde bunları tespit edip uyguladılar.
  Zamanın belirlenmesinde güneş, dünya ve ay hareketleri esas alındı. Fakat Dünya'nın Güneş çevresinde dolanımı tam hassasiyetle ölçülemediğinden dolayı zamanla takvimlerde bazı hatalar oluşmaya başladı. Takvimlerdeki eksik yılları ilk düzelten Sezar'dır. Sezar peş peşe gelen 4 yılın ilk üçünü 365, sonuncu yılı 366 yaptı. İÖ 45 yılını 85 gün artırdı, bu takvim Jülyen takvimi olarak 1600 yıl kullanıldı. 13. Gregorius 1582'de 4 Ekimden 15 Ekime atlatarak yılı 10 gün kısalttı, artıkyılları kaldırdı, peş peşe gelen 4 yüzyılın üçünün normal ve 400 tam bölünen yüzyıl başlarının artık yıl olacağını kararlaştırdı. Bu Gregoryen takvimine göre 1700, 1800, 1900 normal, 2000 artıkyıl oldu. 1 Ocak yılbaşı olarak tespit edildi. Evrensel, uluslararası ortak takvim Gregoryen takvimidir, İslam dünyasının bir bölümünde Hicri takvim kullanılmaktadır.
  Rumi Takvime Geçiş

  Tanzimata kadar Hicri takvim kullanılırken, Tanzimatta yılbaşı Mart ayına alınarak Rumi takvime geçildi. Fakat bu takvimler arasında zaman farkı vardır. Hicri ile Miladi takvim arasında 11, Rumi ile Miladi arasında 13 gün fark vardı. Cumhuriyette Miladi takvime 26 Aralık 1925'de geçildi. 1 Martta başlayan Mali takvim uygulaması ise 1983'e kadar devam etti.
  1870'e kadar Hicri takvimin de kullanılması ikiliğe yol açmıştı.(Eskiden devlet işlerinde rumitakvimdini işlerdehicri takvimkullanılırdı.)
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Rumi Takvim özellikleri

  Takvimin Adı: Rumi Takvim
  Esas Alındığı Yıl Sistemi: Güneş
  Özellikler:
  - Bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilmiştir.
  - Takvimin başlangıç tarihi olarak hicret kabul edilmiştir.
  - Gündelik hayatta hicri takvim kullanılırken 1839 yılından itibaren Osmanlı Devleti’nde mali işlerde (vergi, maaş vb.) aksama olmaması için kullanılmıştır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Rumi güneş takvimidir. Miladi takvim ile rumi takvim aynı zamanı göstermekte ve aynı anlama gelmektedirler. Miladi yani rumi takvim güneşin dünyanın etrafında dönmesi ile oluşmaktadır.

+ Yorum Gönder