+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda tsunami ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  tsunami ile ilgili bilgiler
  tsunami ile ilgili bilgiler verebilir misiniz. mesela tsunami nedir ve hangi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. bunun dışında tsunamini ne gibi tehlikeleri vardır ve dünya da en çok nere de meydana gelmektedir kısaca yazabilir misiniz 2. Asel
  Bayan Üye

  tsunami ile ilgili bilgiler

  Tsunami hakkında bilgi

  Tsunami hakkında bilgi : tsunami hakkında bilgi , tsunami ile ilgili bilgiler , tsunami ile ilgili bilgi vs..

  Tsunami merkezi deniz dibinde olan derin depremlerden sonra zemin çökmesi ve taban kaymasıyla oluşan dev dalgara Japonlar tarafından verilen isim, şiddetli sarsıntılardan sonra kıyı bölgeleri için büyük tehlike oluşturur.

  Okyanus kütlesinde oluşan sismik bir şoktan doğan tsunami dalgaları, onlarca metre yüksekliğe ulaşabiliyor ve deniz kıyısındaki topraklarda yıkıcı etki yapıyor.

  Japonca’da “liman dalgası” anlamına gelen tsunami sözcüğü, 15 Haziran 1896’da 21 bin kişinin hayatını kaybettiği “Büyük Meiji Tsunamisi’nden” sonra Japonlar’ın yaptığı yardım çağrılarıyla dünya dillerine yerleşti.

  Depremlerden sonra oluşan tsunamiler, diğer deniz dalgalarından farklı. Derin denizde varlığı hissedilmezken, sığ sulara geldiğinde bazen 30 metreye kadar yükselerek çok şiddetli akıntılar yaratabiliyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tsunami demek bilindiği gibi okyanus veya denizlerin tabanlarında meydana gelen deprem anlamına gelmektedir. bunun dışında bilindiği gibi tsunami çoğunluk ile pasifik okyanusu ile onun çevresinde meydana gelmektedir. ayrıca benim bildiğim tsunami japonya da her yıl küçük de olsa gerçekleşir.
+ Yorum Gönder