+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda pamukkale ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  pamukkale ile ilgili bilgiler
  pamukkale ile ilgili bilgiler verebilir misiniz. Pamukkale hangi ilin sınırları içerisindedir bana pamuk kale konusunda acil bilgi gerekmektedir bana pamukkale ile ilgili bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  pamukkale ile ilgili bilgiler

  Pamukkale hakkında bilgi

  Pamukkale, güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye'nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.

  Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz "kalenin" üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli'nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi`nde yer almaktadır.


  Turizm başlıca endüstridir. İnsanlar binlerce yıldır havuzlarında yıkanmıştır. Daha 20. yüzyılın ortalarında, Heropolis kalıntıları üzerine, önemli hasara neden olan oteller yapıldı. Vadiden terasların üstüne bir yaklaşım yolu yapıldı, ve motosikletlerin yamaçlara çıkmalarına ve inmelerine izin verildi. Bölgenin bir dünya miras mevkisi olduğu bildirildiğinde, oteller yıkıldı, yol kaldırıldı ve yapay havuzlar ile yeri değiştirildi. Suyun içinde ayakkabı giymek katmanları korumak için yasaklandı.


  Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur.


  Bu bölgede, 35 °C den 100 °C ye kadar olan sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su kaynakları vardır
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Pamukkale Denizli ilinin sınırları içerisnde bulunmaktadır. Pamukkale doğal traventenlerden oluşmuştur. Pamukkale menderes nehrinin vadisinde bulunmaktadır. Denizlide bulunan kaplıcalardaki minerallerin katılaşması ile oluşmuştur. Pamukkale denizli merkeze 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Pamukkalenin yakınlarında antik kentte bulunmaktadır. Pamukkaleye gidenler buradaki antik kentide ziyaret edebilirler.
+ Yorum Gönder