+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Denizli yöresi hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Denizli yöresi hakkında genel bilgi
  Denizli yöresi hakkında genel bilgi verebilir misiniz? Denizli hangi bölgede yer alır bitki örtüsü ve iklimi nasıldır en ünlü, yeri neresidir bana Denizli konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Denizli yöresi hakkında genel bilgi

  Denizli yöresi ile ilgili bilgiler

  Denizli Halk Müzigi ve Geleneksel Oyunlar'inda, yöre konumunun komsu illerin müzik ve oyunlarının izleri görülmektedir. Bir yandan Aydın ve Muğla'nın asır zeybek havalarının etkisinde kalmış, diğer yandan Teke yöresinin canlı, devinimli oyun ve müziğinden etkilenmistir.

  HALK MÜZİĞİ:
  Kerem çeşitlemeleri, garipler, misket ezgileri Denizli yöresinin özgün müzik yapısını oluşturur. Yörenin ritmik özelliği, dokuz zamanlı oluşudur. Denizli yöresinde bağlama düzeninde saz çalmak yaygındır. Tezeneli sazlardan bağlama ailesi (divan, bağlama, tambur, cura) yörede çok kullanılır. Yaylı sazlardan, çeşitli boylarda kabak kemaneler vardır. Üflemeli sazlardan zurna, sipsi, dilli düdükler kemikten yapılmış dilsiz kavallar bölgede yaygın olanlardır. Zil, leğen, kaşık, tef, davul Denizli yöresinin vurmalı sazlarıdır.

  GELENEKSEL HALK OYUNLARI:
  Denizli'de zeybek oyunları ve türleri yaygındır. Zeybek, yörede çok çeşitli sazlı-sözlü havalarıyla zengin folklor kaynağıdır. Oyunlar açık havada davul-zurna, davul-klarnet, kapalı yerlerde meydan sazı, darbuka eşliğinde oynanır.

  DENİZLİ'DE OYNANAN ERKEK OYUNLARI :
  Bu oyunlar zeybek türündedir. Tavas Zeybeği, Çal Feraisi, Acıpayam Zeybeği, İbrahim Usta (İbram Usta) Zeybeği, Çivril Zeybeği, Kerimoğlu Zeybeği bunlar arasında sayılabilir.

  DENİZLİ'DE OYNANAN KADIN OYUNLARI :
  Bazıları; Keten Gömlek, Düz Oyun, Çameli'dir. Kız oyunları genellikle kapalı yerlerde cümbüş, tef, darbuka (dümbelek), leğen eşliğinde oynanır.  GİYİM KÜLTÜRÜ

  İlin çeşitli yörelerinde giyimde farklılıklar görülür. Kadın giysilerinde görülen bazı özellikler: Acıpayam, Tavas ve Çameli yöresinin günümüzdeki kadın giysileri arasında fazla farklılık yoktur.

  Kadınlar genel olarak geniş ve paçaları golf tipi, lastikli şalvar giyerler. Üst giysiler dizlere kadar uzayan bazıları parçalı, bazıları yekpare biçimde "fistanlar" dır.

  Başa genellikle ön tarafına sarı pul paralar dizilmiş fesler giyilir. Fes üzerine bir örtü bağlanır. Giysiler renk renk kumaşlardan yapılır. Baş örtüleri deç beyaz veya renkli kreplerdir.

  Güney, Buldan yöresi kadın giysilerinde topuklara kadar uzayan fistanlardan ibarettir. Ayrıca peştamal denen bir örtü bele sarılır. Özellikle giyilen peştemaller pamukludan yapılmış, çizgili ve renk renktir.

  Düğün derneklerinde kullanılanlar ise ipekten yapılmış, renkli ve düz desenlidir. Yine aynı yöre köylerinde kadınlar kat kat çeşitli kumaşlardan yapılmış topuğa kadar uzayan şalvar da giyerler. Peştamal ve fistan üzerine renkli veya düz üstlükte kullanılır.

  Bu üstlüklere:Buldan üstlüğü denir. Çal, Çivril yöresi giysileri Tavas Yöresini uyarsa da bazı farklılıkları vardır. Köylerde genellikle renkli kumaşlardan üç etek adı verilen fistan, şalvar ve pullarla süslü fes giyerler.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Denizli ege bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Denizli egede olmasına rağmen ege ye göre daha soğuk bir iklime sahiptir Denizlide ege ikliminin yanında iç anadolu iklimi geçişleri de görülmektedir. Denizli pamuk kale ile ün yapmış aynı zamanda antik kentlerin bulunduğu bir ilimizdir.
+ Yorum Gönder