+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Erzurum hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Erzurum hakkında genel bilgi
  Erzurum hakkında genel bilgi verebilir misiniz? Erzurum hangi bölgede yer alır bana erzurum konusunda acil bilgi gerekmektedir bana erzurumun özellikleri iklimi ve bitki örtüsü konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Erzurum hakkında genel bilgi

  Erzurum hakkında bilgi


  Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kenti olan Erzurum oldukça eski bir yerleşim birimidir. Palandöken Dağı eteklerinde kurulu olan kent son yıllarda kış turizmi açısından büyük önem kazanmıştır. Tarihi yönden çok zengin bir çok eseri barındıran ve adeta bir kültür merkezine benzeyen kent günümüzde önemli bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

  Doğu Anadolu'nun en büyük kenti olan Erzurum'un MÖ 4900 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Erzurum'u da içine alan bölge tarih boyunca Urartular, Kimmerler, İskitler, Medler, Persler, Parftlar, Romalılar, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Bizanslılar, Sasaniler, Moğollar, İlhanlılar ve Sfaviler gibi çok çeşitli kavim ve milletler tarafından idare edilmiştir.1514 yılında şehir ve çevresini fetheden Osmanlılar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923 yılına kadar bu topraklarda hüküm sürmüşlerdir.

  Milli mücadele, milli birlik ve bağımsızlık hareketinin temelinin atıldığı Kongre 23 Temmuz 1919 da Erzurum'da toplamıştır.

  Erzurum şiddetli karasal Doğu Anadolu iklimi bölgesinde yer alır. İlin yıllık sıcaklık ortalaması 6.0 derece kadardır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Erzurum Doğu anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Erzurum bölgenin en soğuk illerinden bir tanesidir. Erzurum doğu anadolu bölgesinin en gelişmiş ve yüz ölçümü bakımından en büyük ilidir. Erzurumda kışlar sert ve yağışlı geçmektedir kar 150 gün boyunca yerden kalkmamaktadır. Erzurum pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması nedeni ile tarihi bakımdan çok zengindir.
+ Yorum Gönder