+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Rusya hakkında genel bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rusya hakkında genel bilgiler
  Rusya hakkında genel bilgiler verebilir misiniz. mesela rusya tam olarak hangi kıtada yer aldığını ve ayrıca bu ülkenin kaç kişilik bir nüfusa sahip olduğu ayrıca son olarak rusyanın coğrafi özellikleri hakkında da bilgi verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Rusya hakkında genel bilgiler

  Rusya hakkında bilgiler

  Resmi Dil: Rusça

  Bağımsızlık: 26 Aralık 1991 ve 12 Temmuz 19901 (Rusya Günü)

  Başkent: Moskova En Büyük Şehir: Moskova Başkan: Dmitry Anatolyevich MEDVEDEV Başbakan: Vladimir Putin

  Yönetim Biçimi:
  Federal bir devlet olan Rusya'nın yönetim biçimi, başkanlık tipi cumhuriyettir. Devlet Başkanı, ülkeyi yönetir. Başbakan başkanlığındaki hükümet de yürütme yetkisine sahiptir. Yasama yetkisi ise, Duma (Federal Meclis'in alt kanadı) ve Federasyon Kurulu'ndan (Federal Meclis'in üst kanadı) oluşan Federal Meclis'e aittir.

  Yüzölçümü
  - Toplam: Ülkeler arasında 1'inci 17.075.400 km²
  - Su %'si: %0,5

  Nüfus
  - Toplam (2002): Ülkeler arasında 9'uncu 145,000,000
  - Nüfus Yoğunluğu: 8,3/km²

  GSMH
  - Toplam: 1,450 trilyon $ (Ülkeler arasında 9'uncu)
  - Kişi başına GSMH (Satın alma gücü 2005 tahmini): 9,800 $

  Para Birimi: Ruble (RUB)

  Saat Dilimi: (UTC+2 - UTC+12). Rusya'da Kaliningrad'dan (GMT+2) Kamçatka ve Çukotka'ya (GMT+12) kadar toplam 11 ayrı saat dilimi kullanılmaktadır. Moskova ve St. Petersburg (GMT+3), 3. saat diliminde yer almaktadır.

  Ulusal Marş: Rusya Federasyonu Ulusal Marşı

  İnternet Alan Adı: .ru

  Uluslararası Arama Kodu: 7

  Resmi Bayramları:
  1–5 Ocak: Yeni Yıl Tatili
  7 Ocak: Noel (Ortodoks Kiliseleri tarafından "İsa'nın Doğum Günü Yortusu" olarak kutlanır.)
  23 Şubat: Vatan Muhafızları Bayramı
  8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
  1 Mayıs: İlkbahar ve Emek Bayramı
  9 Mayıs: Zafer Bayramı
  12 Haziran: Milli Bayram
  4 Kasım: Ulusal Birlik Bayramı

  Coğrafya ve İklim:
  Rusya Federasyonu Avrasya kıta sahanlığının kuzeyinde bulunur. Arktik (Kuzey Kutup dairesi) ve çevresindeki (sub-Arktik) bölgelerin büyük bir oranı sınırları içinde olduğundan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, metrekareye daha düşük kişi yoğunluğuna, ekonomik faaliyet ve coğrafi (fiziki) çeşitlik görülür. Bu bölgelerden daha güneye gelindiğinde coğrafi ve bitki örtüsü çeşitliliği artar. Rusya dünyanın en soğuk ülkesidir.diğer iklimlere göre kış aylarında 3 kat fazla soğuk hissedilir. Ortalama yıllık sıcaklık -5.5 °C (22 °F)dir. Karşılaştırma için İzlanda'nın ortalama yıllık sıcaklığı 1.2 °C (34 °F) ve İsveç'in ortalama yıllık sıcaklığı 4 °C (39 °F)'dir. Lakin bu karşılaştırma, ülke genelini gösterdiğinden geniş yüzölçümde değişken ve ılıman iklim çeşitliliğine sahip Rusya için yanıltıcıdır.

  Zaman Dilimi:
  Rusya Federasyonu toprakları 11 zaman dilimi boyunca uzanır. Bu kadar farklı zaman dilimine yayılabilmiş tek ülkedir.Bunun nedeni diğer ülkelere göre toprak yüzölçümünün fazla olmasıdır. Rusya dünyanın yüz ölçümü bakımından en geniş ülkesidir. Bu yüzden zaman dilimleri uzantısı 11 dilimdir.

  Nüfus Dağılımı:
  141 milyonluk Rusya nüfusunun %73'ünü kentlerde yaşayanlar, %27'sini ise kırsal kesimde yaşayanlar oluşturmaktadır. Ayrıca Rusya nüfus bakımından dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesi konumundadır. (Sırayla diğer ülkeler: Çin, Hindistan, A.B.D., Endonezya, Brezilya, Pakistan, Bangladeş)

  Rusya nüfusunun yaklaşık %20'sini Türk halkları oluşturmaktadır. 60 farklı etnik grubun yaşadığı Rusya Federasyonu'nda başlıca etnik gruplar şunlardır; 100 milyon Rus, 3.8 milyon Tatar, 2.2 milyon Ukraynalı, 1 milyon Yakut Türkü, 1 milyon Karaçay-Çerkes, 1.2 milyon Çeçen, 1.2 milyon Beyaz Rus, 1.1 milyon Moldovalı, 1.1 milyon Türk, 950 bin Udmurt, 1 milyon Azeri, 400 bin Alman.

  Dünyada en fazla etnik grubun yaşadığı ülkedir[kaynak belirtilmeli]Yaş ortalaması erkeklerde 35, kadınlarda ise 41 dir. Ortalama ömür ise sırasıyla, 59 ve 71 yıldır.

  Dini:
  Rusların yarısı ateisttir. İnananların büyük bir kısmı Ortodoks'tur. İslam, Katoliklik, Yahudilik ve Budizm, Rusya'da yaşayan insanların mensubu oldukları diğer dinlerdendir.

  İdari Bölümler:
  Bu alt başlığın ana maddesi: Rusya'nın Federal Yapılanması Rusya Federasyonu, 83 federal yapıya (birime) bölünmektedir. Bunlar Rusça "субъект" (birim) olarak adlandırılmaktadır. Bu federal yapılar hukuki açıdan eşit birimler sayılmakta olup aşağıdaki gibi sıralanabilir: 21 Cumhuriyet (Ya da Federe Cumhuriyet: Eskiden bunların çoğu özerk cumhuriyet olarak adlandırılmaktaydı. Şimdi de halen birçok yerde yanlış olarak özerk cumhuriyet deyimi kullanılmaktadır.) 46 Oblast (Rusya'nın bölgeleri;il), 9 Kray (büyük il), 2 Federal kent yönetimi (Moskova ve St. Petersburg), 1 Özerk Oblast (Özerk İl/Yahudi Özerk Oblastı), 4 Özerk Okrug (Küçük Özerk İl). Bütün bu federal birimler 7 büyük Federal Okrug (çevre) birimi içine alınıp, bu yerlere bağlanmışlardır.
  Rusya Federasyonu'na bağlı 21 Cumhuriyet'in her birinin kendi ayrı Anayasası ve Devlet Başkanı (Prezident) vardır. Bu anayasalar Rusya Federasyonu Anayasası'na uyumlu olmak ve onunla çelişmemek zorundadır.

  Just English Language Center Sadece İngilizce Eğitimlerinde Değil Rusça Eğitimlerinde de Başarısını İspat Etti.

  Bu Yıl Rus Kültür Derneği Tarafından Düzenlenen “Rusça Olimpiyatları” nda Ülkemizin Rusça Eğitimlerinde Önde Gelen Üniversiteleri'nin yanında bir çok özel kurum öğrencileri ile yarıştı 1'ciliği OKAN ÜNV.nin kazandığı Rusça Olimpiyatında JUST ENGLISH CENTER Öğrencileri 2'ci ve 3'üncü Oldular. Bu Sene Birincilik Ödülü Alan Okan Üniversitesini ve Kendi Öğrencilerimizi Başarılarından Dolayı Tebrik Ediyoruz.

  Just English'in 2007'den Beri Büyük Bir İtina İle Uygulamış Olduğu “Alansal Eğitim Uzmanı” yani AEU Sistemi İle Just English Sadece İngilizce Dilinde Değil Diğer Dil Eğitimlerinde de Branşlaşmayı Sağladı.

  Rusça Kursuna Katılan Tüm Öğrencilerimizin Rus Dilini Tüm Detayları İle Anlaması ve Rusçayı Anavatanında Öğreniyormuş Gibi Hissetmesini Amaçlayan Just English Language Center Ana Dili Rusça Olan Formasyon Sahibi ve Aynı Zamanda Türk Diline de Hakim Eğitmenlerle Çalışmaktadır.

  Rusça Kursu Bizim İçin Sadece Bir Kurs Programından İbaret Değildir. Rusçanın Öğrenilmesinde Bir Kurs Ortamının Yeterli Olmadığının Farkındayız. Bir Dilin Öğrenilmesinde O Dilin Kültürünün Büyük Bir Etkisinin Olduğunu Düşünerek Rusçayı Sınıf Ortamına Hapis Etmedik. Tüm Diğer Kültürel Farklılıkları Mümkün Olabildiğince Öğrencilerimizle Birlikte Düzenlediğimiz Çeşitli Faaliyetlerle Paylaşmaya Çalışmaktayız.Geleneksel Rus bayramı (Maslenitsa) Kutlaması,Paskalya Kutlaması,Rus Kültürünü Tanıtıcı Filmlerin İzletildiği Aktiviteler,Öğretmenlerimizin Öğrencilere Yaptığı Rus Mutfağından Çeşitli Yemekler vb.Örneklerden Sadece Bir Kaçıdır.

  Just English Rusça, Almanca ve İspanyolca Dillerinde Uygulamış Olduğu Eğitim Modelleri İle Üniversitelerin İlgili Bölümlerinde Uygulanmakta Olan Eğitim-Öğretim Programlarından Hiçte Geri Kalmadığını ve Sonuçları Açısından Bakıldığında Sadece Okuyan veya Yazan Değil Aynı Zamanda Dili Doğru Kullanarak Konuşan ve Dinlediğini Anlayan Öğrenciler Yetiştirmekte Olduğumuzu Görmekteyiz. Bu amaçla öğrencilerimizi eğitim birliği yapmış olduğumuz Rusyada ki Okullara,ve Yaz Kamplarına Gönderip Öğrenmiş Olduğu Dili Anavatınında Konuşarak Pekiştirmelerini Sağlama Olanaklarının Yanı Sıra Rusya ya Kültür Turlarıda Düzenleyerek Rusça'ya Ne Kadar Önem Verdiğimizi Göstermekteyiz.

  Just English Bulunmuş Olduğu Konumun Farkında Olarak Bireylerin Hayatlarında Kırılma Noktaları Oluşturabilecek ve Hatta Birçok Kişinin Hayatlarına Farklı Bir Yön Kazandırabilecek Eğitimleri Sunduğunun Bilinciyle, Eğitim Hayatına Büyük Bir Tempo İle Devam Etmektedir.

  Just English Dil Eğitimleri Dışında Alansallaşmayı Asla Düşünmeyen ve Dil Eğitimleri Konusunda Sürekli Deneyimlerini Göz Önüne Alarak Gelişen Bir Kurumdur. Şimdi Sizler de Just English'in Bu Deneyiminden Faydalanın…
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Rusya bilindiği gibi şimdiki başkanı viladimin putin olan bir ülkedir. bu ülke bilindiği gibi tarihi eskilere dayanan bir ülkedir. bunun dışında Rusya başkenti moskova adlı şehirdir. son olarak Rusya bilindiği gibi yakalşık olarak 144 milyonluk bir nüfusa sahiptir.
+ Yorum Gönder