+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ibadetle temizlik arasındaki ilişkiyi örnek vererek açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Ziyaretçi

    ibadetle temizlik arasındaki ilişkiyi örnek vererek açıklayınız








    ibadetle temizlik arasındaki ilişkiyi örnek vererek açıklayınız. İbadet olması için temizlik olması gerekir mi ibadet etmek isteyenler nasıl bir temizlikten sonra ibadet ederler bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?







  2. Asel
    Bayan Üye





    İbadetle temizlik arasındaki ilişki örnekleri..


    İslam dininde temizlik, ibadetin ön şartıdır. Her Müslüman’ca bilinen temel ibadetlerimiz ( namaz, oruç, hac ve zekat) ile temizlik arasındaki ilişkiyi inceleyelim. Namaz ibadetini yerine getirmek için insanın gerekiyorsa bütün vücudunu yıkaması, değilse namaz abdesti alarak temizlenmesi gerekir. Bunun yanında temiz bir elbiseyle ve temiz bir mekanda namaz kılınabilir. Bu şekilde maddi temizliğe uyarak ve kalbini kötü düşüncelerden koruyarak kılınan namaz insanı günahlarından da temizler. Bu hususta Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde müminlere “ Sizin evinizin önünden bir nehir geçse ve o nehirde günde beş kez yıkansanız üzerinizde hiç kir kalır mı ? İşte suyun kiri temizlemesi gibi günde beş kez kılınan namazda sizin günahlarınızı temizler” (Sahîh-i Buhârî, Mevakıt 6) buyurarak ibadet, temizlik ilişkisini vurgulamıştır. Yine Kur'an-ı Kerim’de de “ sizi her türlü kötülükten alıkor” (Ankebut suresi, 45. ayet) buyurularak, namazın insanı manevî olarak
    temizlediği vurgulanmaktadır. Oruç ibadetini yerine getirirken insan, bedeninin yanında nefsiyle de oruç tutmalı her türlü kötü duygu ve düşünceden uzak durmaya çalışmalıdır.


    Çünkü temizlik ibadetin temeli, aynı zamanda ön şartıdır. Bir Müslüman’ın Allah’ın emrettiği ibadetlerden bazılarını yerine getirebilmesi için ruh ve beden yönünden her türlü pislik ve kirlilikten arınmış olması gerekir. Bu nedenle İslam dininde birçok ibadet, temizlik şartına bağlanmıştır. Kur’anıkerim’deki “Sonra kirlerini gidersinler, saç ve tırnaklarını kessinler, adaklarını yerine getirsinler ve o Kabe’yi tavaf etsinler” (Hac suresi, ayet 29) ayeti Kabe’yi tavaf ibadeti için temizliğin ön şart olduğunu açıklamaktadır. O’na (Kur’an’a) tertemiz olanlardan başkası el sürmesin” (Vakıa suresi, ayet 79) ayeti de Kur’an’a el sürmek için temizlik gerektiğini belirtmektedir.




  3. Gülşen
    Devamlı Üye
    İslam dinine göre ibadet edecek kişinin mutlaka temiz olması gerekir ibadetin ilk şartı temizliktir. İbadet edecek kişiler öncelikle ya boy abdesti yada normal abdest alarak ibadet etmeye hazırlanırlar. İbadet eden kişi kadar ibadet edilen yerin temizliği de farzdır. Üst baş ve ortam kirli ise temizlendikten sonra ibadet etmek gerekir.




+ Yorum Gönder


ibadetlerle temizlik arasindaki iliskiyi ornek vererek aciklayiniz,  ibafet ve temizlik arsindaki iliskiui ornek vererek aciklayiniz kisaca,  ibadetlerle temizlik arasındaki ilişkiye örnek vererek açıklayınız